facebook


Rynek Lądek Zdrój

 Prawa miejskie uzyskanie przez Lądek Zdrój w roku 1282 oraz fakt uzyskania statusu jednego z najstarszych uzdrowisk w Polsce zobowiązują to miejsce do zaprezentowania czegoś wyjątkowego. Lądecki rynek taki właśnie jest. Do dnia dzisiejszego ostały się barokowe i renesansowe kamieniczki wybudowane pomiędzy XVII a XIX wiekiem. Sukcesywnie remontowane i odświeżane przenoszą spacerowiczów o kilkaset lat wstecz. Frontowe fasady co niektórych kamienic zdobią godła profesji mieszkających tu niegdyś rzemieślników.  Możemy tu spotkać miedzy innymi podkowę cechu kowali, kaduceusz cechu kupców, czy precel cechu piekarzy. Część budynków stanowią kamienice podcieniowe dodając niepowtarzalnego uroku całej starówce. Na rynku znajdziemy kawiarnię , herbaciarnię  pizzerię i kilka ciekawych sklepów np z antykami, czy pamiątkami.

  W centralnej części rynku znajduje się XIX wieczny ratusz pełniący nieprzerwanie funkcje siedziby władz miejskich. Codziennie równo w południe z wierzy ratuszowej rozlega się donośny dźwięk odgrywanego hejnału Lądeckiego. Tuż obok gmachu ratusza usytuowany jest XVIII wieczny Pomnik Trójcy Świętej którego twórcom był Michał Klahr zamieszkującym w kamienicy nieopodal zaliczany przez znawców sztuki do prekursorów twórców barokowych na Śląsku. Na głównym placu znajdziemy także niewielki pręgierz pochodzący z pobliskiej wsi Skrzynka postawiony na miejsce zaginionego oryginału z XVI wieku. 

  Oddalając się nieznacznie od rynku w południowym kierunku wzdłuż rzeki Biała Lądecka natrafimy na dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana. Wzniesiony 1565 roku stał się gotyckim reliktem miasta. Na moście znajduje się figura św. Jana Nepomucena kopia figury znajdującej się na Moście Karola w Pradze.  

Cena Bezpłatnie
Godziny otwarcia Całodobowo

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin