facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Arboretum Lądek Zdrój

  W powszechnej świadomości turystów z całej polski, Lądek zdrój kojarzony jest w pierwszej kolejności z uzdrowiskiem i wodami leczniczymi, jakie tu występują. Na prawie każdej pocztówce z Lądka-Zdroju widnieje budynek zakładu przyrodoleczniczego Wojciech i parku zdrojowego, jednak poza tym to miasteczko uzdrowiskowe ma do zaoferowania o wiele więcej ciekawych atrakcji. Jedna z nich jest Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza. Utrzymany w charakterze leśnego parku ogród dendrologiczny wręcz zespolony z leśnym otoczeniem doskonale wpisuje się w leśny krajobraz i tworzy naturalną niczym niewymuszoną przestrzeń. Jest to miejsce idealne, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, zrelaksować się i odprężyć wśród ciszy, spokoju i zieleni. Arboretum w Lądku-Zdroju zaprasza do siebie wszystkich entuzjastów botaniki, a także osoby po prostu szukające ciekawego miejsca na spacer w niedziele popołudnie.  

Arboretum Lądek-Zdrój — lokalizacja i dojazd

  Ogród położony jest na terenie gminy Lądek Zdrój  w południowo zachodniej jego części u stóp góry Trojak i Królówka na skraju Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Usytuowane w małej dolince arboretum przecina na dwie części niewielki potok Jadwiżanka i jest ono zlokalizowane na drodze łączącej Stawy Biskupie ze źródłem św. Jadwigi. Geograficznie leży na obszarze Gór Złotych w Sudetach Wschodnich, na wysokości około 500 m n.p.m. co klasyfikuje go jako najwyżej położone arboretum w Polsce. Jeśli panujemy wybrać się na zwiedzanie ogrodu samochodem, to musimy zaparkować wcześniej na poboczu ulicy Moniuszki i podejść kilkaset metrów w górę drogi, gdyż na wysokości zabytkowej willi Sielanka obowiązuje zakaz wjazdu na tereny leśne przynależące do Lądeckich lasów komunalnych. Aby dojechać do arboretum w Lądku-Zdroju spod naszego pensjonatu U Ireny w Stroniu Śląskim, pokonać musimy 7-kilometrowy odcinek, co zajmie nam nie więcej niż 10 minut spokojnej jazdy.  

Arboretum Lądek-Zdrój — historia

  Lądeckie Arboretum założone zostało z inicjatywy Mieczysława Wilczkiewicza w 1972 r. początkowo pod teren ogrodu wyznaczono niewielki skrawek ziemi o powierzchni 0,64 h jednak szybko został on powiększony karczując przylegający do niego starodrzew świerkowy. W pierwszych 5 latach funkcjonowania w arboretum posadzono ponad tu 250 gatunków drzew i krzewów. Łącznie  zasadzono tu niemalże 1000 roślin. Obecnie teren parku rozlewa się na niewiele ponad 2 h powierzchni. Miejsce usadowienia Lądeckiego arboretum nie było przypadkowe, panują tu bowiem odpowiednie warunki klimatyczne i glebowe wpływające na bujny rozwój roślinności. Odpowiedni mikroklimat, jaki tu powstał, zaowocował bogatą kolekcją różnorodnych gatunków drzew iglastych i liściastych oraz licznych ozdobnych krzewów zwłaszcza różaneczników. 

Arboretum Lądek-Zdrój — zwiedzanie

  Arboretum w Lądku-Zdroju to miejsce sprzyjające kontemplacji przyrody. Spacerując alejkami ogrodowymi, podziwiać będziemy mogli ciekawe rośliny także takie, które nie występują naturalnie na tych terenach. Charakterystyczne okazy są udokumentowane, a w miejscu, gdzie rosną, znajdziemy tabliczki informujące nas o nazwie oraz pochodzeniu tejże rośliny. Znajdziemy tu okazy z całego świata, z Ameryki Północnej i Południowej, a także bardziej egzotycznych    kierunków azjatyckich jak, chociażby z Japonii lub Chin. Rosną tu m.in. jodła balsamiczna, jodła grecka, szydlicea japońska, korkowiec amurski, metasekwoja chińska, klon palmowy, mamutowiec olbrzymi, tulipanowiec amerykański, magnolia chińska, a nawet świerk pospolity odmiany wężowej. W parku spotkamy również olbrzymie drzewa, które z uwagi na swoje kilkusetletnie pochodzenie zostały zachowane przy zakładaniu arboretum i są to gatunki rodzime takie jak jodły, dęby, buki i sosny. Drzewa te dziś są pomnikami przyrody. Aby bez pośpiechu obejść cały park, wystarczy nam 40 minut czasu. Zwiedzanie tego miejsca jest również możliwe przez osoby z wózkami dziecięcymi oraz osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, jednak nie będą one w stanie pokonać całej trasy, a tylko jej część. Przy alejach spacerowych ustawiono dziesiątki ławeczek, gdzie możemy przysiąść w cieniu drzew podczas upalnego lata. Ogród świetnie się prezentuje o każdej porze roku nie tylko latem kiedy wszystko pięknie kwitnie, ale i jesienią kiedy to arboretum nabiera kolorytu i przypomina bajeczną scenerię. Na spacer możemy zabrać tu swojego pupila, jednak musi być prowadzany na smyczy.

  Udając się w to miejsce, przenosimy się na chwilę w świat natury, gdzie obcować z nią możemy do woli, wyciszając się i kojąc swoje nerwy. Najlepszym czasem do zwiedzania jest przełom maja i czerwca, z uwagi na pięknie kwitnące  wielokolorowe różaneczniki i azalie. Lasy otaczające arboretum obfitują w ciągnące się kilometrami trasy spacerowe oraz trasy rowerowe zaliczane do I stopnia atrakcyjności stanowiąc tym samym teren rehabilitacyjny dla miejscowego uzdrowiska jak i teren wypoczynkowy. Dlatego też kiedy już poznamy się z bogatą florą w arboretum, znajdźmy jeszcze trochę czasu na leniwy spacer po okolicznych lasach.

Arboretum Lądek-Zdrój — Źródło Jadwigi

  Niemalże w bezpośrednim sąsiedztwie arboretum niespełna 100 m od niego w leśnym zaułku bije źródło Jadwigi, które warto odwiedzić przy okazji zwiedzania parku. Jest to ujęcie wody pitnej niegdyś zasilające wodociągi miejskie jednak obecnie już niepełniące tej roli. W 1911 roku zostało obudowane kamiennym monumentem ufundowanym przez G. i M. Braun w podziękowaniu za ukończoną z sukcesem kurację w jednym z lądeckich uzdrowisk. Sporych rozmiarów pomnik przybierający formę fontanny wyposażony jest w dwie kamienne ławeczki i płaskorzeźbę Św. Jadwigi przywdziewającą zakonny habit i trzymającą w ręku miniaturę trzebnickiej bazyliki. 

Arboretum Lądek-Zdrój — atrakcje dodatkowe

  Ciekawą atrakcją dostępną na terenie arboretum jest nocne zwiedzanie. Podświetlenie ogrodu nocą potęguje wrażenia i ukazuje nieznane dotąd oblicze parku. Zwiedzanie nocne Jest dostępne w piątki w godzinach 21.00 do 23.00. Iluminacja świetlana wzbogacona jest dodatkowo o efekty laserowe oraz pochodnie, co kompleksowo tworzy niesamowite wrażenie. W ramach nocnego zwiedzania palone jest również ognisko dla wszystkich uczestników, gdzie przy nastrojowej muzyce można posiedzieć przy ogniu i usmażyć sobie kiełbaskę. 
  Osoby zainteresowane wprowadzeniem do swojej wycieczki ciekawostek mogą skorzystać z  możliwość zorganizowania ogniska w specjalnie wyznaczonym miejscu na terenie parku. Świeża kiełbaska na łonie natury pieczona nad żywym ogniem smakuje wyjątkowo dobrze. Pracownicy arboretum w ramach niewielkiej opłaty udostępnia drewno opałowe kijki do pieczenia kiełbasek i kociołek węgierski. 
  Na terenie arboretum organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, oczywiście w kameralnym wymiarze, ale to traktujemy jako zaletę. Odbywają się tu niewielkie koncerty, spektakle teatru ulicznego, pokazy tańca  z ogniem, wieczorki poetyckie i wiele innych. Osoby opiekujące się parkiem otwarte są na wszelkie formy współpracy i można tu zorganizować wszelkie eventy, warsztaty, sesje fotograficzne, a nawet takie uroczystości jak zaślubiny. 

Arboretum Lądek-Zdrój — cennik, godziny otwarcia

Zwiedzanie podstawowe:
bilet normalny 9 zł od osoby,
bilet ulgowy 8 zł od osoby.

Zawiedzenie nocne:
bilet normalny 20 zł od osoby,
bilet ulgowy 15 zł od osoby.

  Opata za wstęp dla psa 8 zł. Bilety ulgowe przysługują emerytom i rencistom, a także dzieciom i młodzieży szkolnej po okazaniu stosownego dokumentu. Honorowana jest tu również KDR po okazaniu której wszystkie dzieci do lat 15 mają wstęp bezpłatny, rodzice natomiast uiszczają regularną opłatę

  Arboretum czynne jest codziennie (z wyłączeniem poniedziałków) od maja do października w godzinach od 10.00 do 18.00. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (burze, silny wiatr i deszcz) park może być zamknięty. 

Arboretum Lądek-Zdrój — kontakt

Lądek-Zdrój 57-540 
UL. Moniuszki 
arborladek@gmail.com 
tel. 727 273 080

Arboretum Lądek-Zdrój — opinie

  W opinii turystów odwiedzających Lądeckie arboretum jest ono doskonałym miejscem do obcowania z naturą i co ważne jest ono przystosowane i rozplanowane w taki sposób, aby turystom stworzyć, chociażby odrobinę poczucia prywatności. Wielu turystów zwraca uwagę na fantastyczny śpiew ptaków, które się tu zadomowiły, zapach azali i kojący szum strumienia. Różnorodność roślin tu występujących zdumiewa zwiedzających. Arboretum w Lądku-Zdroju jest żelaznym punktem na mapie turystycznej każdego szanującego się miłośnika przyrody w Kotlinie Kłodzkiej, a to wszystko zgodnie z opinią internautów za niewielkie pieniądze.  

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin