facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Muzeum Papiernictwa, Park Zdrojowy Duszniki Zdrój

      Wybudowany w 1605 r. młyn papierniczy jest jednym z 58 pomników historii w Polsce. Stanowi on perełkę drewnianego budownictwa przemysłowego, którego wyróżnia dach pokryty gontem zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym, oraz oryginalny pawilon wejściowy. Bryła budynku prezentuje się zjawiskowo, a na dodatek we wnętrzu znajdziemy okazałą polichromię z XVII-XIX stulecia.
     W budynku dawnego młynu papierniczego dziś mieści się Muzeum Papiernictwa. Wiodącą tematyką wystaw jest historia papieru i sposobu jego wytwarzania na świecie i w Polsce. Kolekcja eksponatów obejmuje unikatowe w skali światowej urządzenia do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych. Muzeum szczyci się także zbiorem arkuszy z filigranami wytwarzanych od XVI do XXI wieku, a także arkuszami papierów barwionych wiekowymi technikami. Dodatkowo zwiedzając placówkę zapoznamy się z licznymi urządzeniami służącymi do produkcji papieru czerpanego (formy czerpalne, prasy do odciskania wody), oraz urządzeniami wykorzystywanymi w drukarstwie i introligatorstwie.
     Muzeum Papiernictwa w Dusznikach organizuje liczne wystawy czasowe poświecone w główniej mierze historii regionu, grafice. Spotykamy tam także wystawy mające służyć zapoznaniu się z twórczością dolnośląskich artystów.
     Wielkim zainteresowaniem cieszą się pokazy czerpania papieru według średniowiecznych receptur. Każdy może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę pobytu w Muzeum.

     Odwiedzając Duszniki warto zarezerwować sobie kilka godzin aby odwiedzić park zdrojowy. Lipowo-bukowo-kasztanowy park, z licznymi kwiatowymi klombami i rabatami, oraz czterema małymi fontannami urzeka swoja elegancją. Ciekawostką jest jedna z fontann, której historia sięga 1905 r.. Oświetlają ją kolorowe reflektory, które współgrają ze strumieniami wody i zsynchronizowaną muzyką. 
     W Parku znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych z I połowy XIX w. oraz Dworek Chopina. Dworek jest miejscem skupiającym życie kulturalne Dusznik. Swą nazwę zawdzięcza najpewniej dzięki temu iż w 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert Fryderyk Chopin. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w godzinach 09.00-17.00 codziennie, wstęp za symboliczną złotówkę. W pierwszej połowie sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Wówczas do Dusznik zjeżdżają się utalentowani pianiści z całego świata.

Cena wstępu do Muzeum Papiernictwa:
11 zł - normalny
8 zł - ulgowy
10zł/os - bilet grupowy (osoby dorosłe powyżej 10 osób w gupie)
27zł - bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku 7-16 lat)
40 zł przewodnik

Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa:
V - VIII pn.-so. 9:00 - 18:00, nd. 9:00 - 15:00
IX - X pn.-so. 9:00 - 17:00, nd. 9:00 - 15:00
XI - IV wt.-nd. 9:00 - 15:00


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl