Wydobycie surowca na potrzeby ZSRR, bogatego w uran prowadzono w latach 1948-1953 wykorzystując miedzy innymi średniowiecznie sztolnie gdzie wcześniej prowadzono wydobycie żelaza, srebra bądź miedzi. Długość korytarzy przekraczała 35 km w których wydobyto ponad 20 ton uranu. Dla zwiedzających udostępniona jest sztolnia nr 18 o długości ok. 200 m stanowiący odrębny system wyrobisk.
Korytarze którymi się przechadzamy pod opieka przewodnika, są atrakcyjnie oświetlone tworząc tajemniczy klimat. Podczas spaceru napotkać możemy na wyeksponowane rudy występujących lokalnie minerałów i metali. Możemy także podziwiać wiele zabytków górnictwa pochodzących z dalszej jak i bliższej przeszłości. Na własne oczy zobaczyć możemy przedmioty takie jak: licznik Geigera, lampy górnicze, mapy górnicze pochodzące nawet z XVI wieku, lub maszyny wiercąco-kotwiące. Przewodnik zapozna nas z ciekawą historią górnictwa Masywu Śnieżnika, opowie nam o faktach i mitach z życia nietoperzy występujących okolicznych terenach, poruszy także podstawowe kwestie z zakresu geologii i mineralogii.
Zaznaczamy, iż zwiedzanie kopalni jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Promieniowanie klasyfikuje się na niskim poziomie nie przekraczającym odpuszczalne normy. Istnieje możliwość zwiedzenia ekstremalnej trasy nieudostępnionej zwiedzającym w pełnym rynsztunku (kask wspinaczkowy, czołówka, kombinezon itp.). Czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi około 45 minut. W sztolni panuje temperatura ok. 7°C. Przed sztolnią jest bezpłatny parking.
Ceny Śtrenie
Zapraszamy do kontaktu