facebook


Wapiennik Łaskawy Kamień Stara Morawa

  Dziewiętnastowieczny wapiennik jest to twór architektoniczny służący do wypalania wapienia pozyskiwanego w pobliskim kamieniołomie pełniący swoja funkcje do 1920 roku. Zaprojektowany przez Karola Schinkla słynnego berlińskiego architekta popadł w ruinę jednak został odrestaurowany ocalając tym samym go przed całkowitym zniszczeniem. Prawdopodobnie jedyny w kraju obiekt przemysłowy tego typu zachowany w tak dobrym stanie.

  Dziś Wapiennik „Łaskawy Kamień” stanowi miejsce kulturalnej mekki artystów zjeżdżających tu aby zaprezentować swój dorobek artystyczny na organizowanych tutaj wystawach, wieczorkach literackich, sympozjach czy koncertach. Stała ekspozycja zawiera galerię prac autorska rodziny Rybczyńskich. W tym miejscu można także  osobiście doświadczyć procesu tworzenia w pracowni druku artystycznego. Wapiennik można zwiedzać w towarzystwie gospodarzy oprowadzających gości, zaczynając od ogrodu japońskiego otaczającego skansen, przez sam wapiennik i galerię sztuki kończąc na szczycie budynku skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne góry doliny i lasy. Zwiedzanie trwa około 60 minut.

  Podczas zwiedzania historycznego obiektu poprzemysłowego, jakim jest wapiennik należy zwrócić szczególna uwagę na ekspozycję poświęconą dorobkowi twórczemu Prof. Jacka M. Rybczyńskiego.

Ceny NISKIE
Godziny otwarcia codziennie 09:30–18:30 (z wyłączeniem poniedziałków)

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin