Jedyny taki w okolicy historyczny obiekt przemysłowy, jakim jest piec wapienniczy Wapiennik Łaskawy Kamień to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, w szczególności tych, którzy interesują się szeroko pojętą sztuką. Jest to niewielka budowla, jednak skrywa w swoich murach nieocenione pokłady sztuki i artyzmu.
Położony w Starej Morawie Wapiennik leży w dolinie rzeki Morawki. Budowla stoi bezpośrednio przy gminnej drodze łączącej Stronie Śląskie z Kletnem. Lokalizacja jest bardzo dogodna pod względem dojazdu i z naszego pensjonatu w ciągu 5 minut dojedziemy do celu. Wapiennik leży w sercu Sudetów na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wbudowany został na niewielkim wzniesieniu skąd rozpościera się piękny widok na całą dolinę w tym na Suszycę, Zalew w Starej Morawie oddalony o niespełna kilometr, a nawet samo miasteczko Stronie Śląskie. Na miejscu nie będziemy mieli problemów z zaparkowaniem samochodu. Wapiennik Łaskawy Kamień to idealny do odwiedzenia punkt na mapie rowerowej wycieczki po okolicy.
Część z was na pewno zadaje siebie pytanie czym jest wapiennik-piec wapienniczy? Jest to piec szybowy, przeznaczony do wypalania skał wapiennych. Proces ten służy pozyskiwaniu wapna palonego stosowanego głównie w budownictwie jako składni zaprawy murarskiej. Wapiennik w Starej Morawie wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków, jednak jego historia nie jest w pełni transparentna. Jego budowę datuje się na połowę wieku XVIII. Zbudowany został w oparciu o projekty Karola Schinkla słynnego berlińskiego architekta. Wybudowano go na planie sześciokąta i nadano mu kształt ostrosłupa. Do budowy wykorzystane zostały materiały dostępne w okolicy, głównie surowy kamień i cegłę. Pełnił swoją funkcję do około 1920 roku. Przez następne pół wieku był nieużytkiem i popadał w ruinę. Rok 1978 zmienił bieg wydarzeń. Za sprawą Prof. Jacka M. Rybczyńskiego i jego małżonki Barbary Erna rozpoczęto prace remontowo-restauracyjne mające uchronić to ciekawe miejsce przed całkowitym zniszczeniem. Wapiennik został odrestaurowany i stał się prawdopodobnie jednym z kilku w kraju obiektów przemysłowych tego typu, zachowanym w tak dobrym stanie. Przy wapienniku nowi właściciele wybudowali swój dom mieszkalny, w którym do dania dzisiejszego mieszka Pani Barbara wraz z jej dziećmi i wnukami.
Dziś Wapiennik Łaskawy Kamień stanowi miejsce kulturalnej mekki artystów zjeżdżających tu, aby zaprezentować swój dorobek artystyczny na organizowanych tutaj wystawach, wieczorkach literackich, sympozjach czy koncertach. Stała ekspozycja zawiera galerię prac autorska rodziny Rybczyńskich. W tym miejscu można także osobiście doświadczyć procesu tworzenia w pracowni druku artystycznego. Same bilety wstępu są małymi działem sztuki, gdyż są one drukowane na miejscu przy wykorzystywaniu wytwarzanego tu papieru i z użyciem dawnych sprzętów drukarskich. Wapiennik można zwiedzać w towarzystwie gospodarzy oprowadzających gości, zaczynając od ogrodu japońskiego otaczającego skansen, przez sam wapiennik i kończąc na galerii sztuki. U kresu eksploracyjnych zmagań możemy wspiąć się na sam szczyt budowli krętymi schodki skonstruowanymi wewnątrz dawnego paleniska. Ze szczytu wapiennika rozpościera się piękny widok na okoliczne góry doliny i lasy. Zwiedzanie trwa około 60 minut. Podczas zwiedzania historycznego obiektu poprzemysłowego, jakim jest wapiennik, należy zwrócić szczególną uwagę na ekspozycję poświęconą dorobkowi twórczemu Prof. Jacka M. Rybczyńskiego.
Jedna z atrakcji tego miejsca jest ogród japoński stanowiącym najbliższe otoczenie wapiennika. Ogród nie jest duży, ale za to bardzo zadbany i jest w ciągłej rozbudowie. Ogród japoński w Starej Morawie jest tematycznie związany z Japonią. Największe wrażenie wywierają znajdujące się w nim ogromne dzwony / gągi. Po uderzeni w nie rozbrzmiewają się fenomenalne dźwięki. Na terenie ogrodu znajdują się również fragmenty rzeźb. Są to pozostałości po okolicznych dworach i parkach, przywiezione tu, aby ocalić je przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem. Cała koncepcja ogrodu jest tajemnicza i interesującą.
Urodzony w 1939 roku Jacek Rybczyński był absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na szczeblach kariery zawodowej obejmował Katedrę Grafiki poznańskiej PWSSP. Profesor objął również profesurę na Uniwersytecie Gutenberga w Moguncji. Był autorem licznych wystaw, a jego prace ujrzały światło dzienne między innymi w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Był cenionym w środowisku artystycznym rysownikiem, malarzem i przede wszystkim grafikiem. Inspiracje czerpał z natury i człowieka. W swoich pracach wykorzystywał nowatorskie rozwiązania technologiczne, łącząc je z tradycyjnymi technikami. Profesor Rybczyński odszedł z tego świata w 2016 roku, pozostawiając po sobie artystyczną spuściznę w postaci nieoszacowanej liczby wspaniałych dzieł artystycznych.
Wapiennik Łaskawy Kamień to również dom małych latających ssaków, jakimi są nietoperze. Chętnie udają się tu na swój zimowy sen nietoperze z gatunku podkowiec mały oraz nocek duży. Wiosną oraz jesienią w przelocie spotkamy tu nocki orzęsione. Kolonia nietoperzy zamieszkująca Wapiennik znana jest od 2005 roku i wpisana jest na Szlak Podkowca, który jest częścią projektu "Ochrona Podkowca małego w Polsce". Stworzono tu całoroczne obserwatorium nazwane Chiropterium, gdzie za pomocą kamer noktowizyjnych możemy w każdej chwili podejrzeć co słychać u naszych skrzydlatych przyjaciół. Obserwatorium ma na celu w sposób nieinwazyjny zaprezentować nam życie nietoperzy i służyć ma ociepleniu wizerunku tych małych istot, wypaczonego na przestrzeni setek lat. Organizowane jest tu cykliczne wydarzenie Noc Nietoperzy. Poświęcone jest one w całości tematyce Chiropterologi (czyli nauki o nietoperzach) i odbywa się pod koniec sierpnia.
Bilety normalne 35 zł
Bilety szkolne 3-18 lat 20 zł
Bilety zniżkowe: grupy powyżej 15 osób, emeryci, studenci 30 zł
Dzieci poniżej 3 roku życia wstęp bezpłatny.
Godziny otwarcia — sezon letni od początku maja do końca sierpnia codziennie za wyjątkiem poniedziałków od godziny 10.00 do 19.00
Od początku września do końca kwietnia zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (minimum 4 osoby).
Wapiennik Łaskawy Kamień
Stara Morawa 29
57-550 Stronie Śląskie
Tel. 695 205 787
info@wapiennik.art
Atrakcja należy do niszowych i nie jest komercyjnym punktem na mapie turystycznej ziemi kłodzkiej. Odwiedzana jest głównie przez osoby wysoko wrażliwe na sztukę oraz zainteresowane historią przemysłową. Często turyści odwiedzają to miejsce z delikatnym sceptycyzmem, jednak ich obawy przeobrażają się w podziw i uznanie. Bardzo pozytywnie odbierany jest ogród japoński oceniany przez gości tego miejsca jako piękny i bardzo dobrze utrzymany. Doceniane są również starania właścicieli, którzy z zaangażowaniem opowiadają o losach tego miejsca na przestrzeni lat. Dodatkowym atutem tego miejsca jest cisza i spokój, jest to miejsce, gdzie można się zrelaksować i wyciszyć. W oczach turystów Wapiennik Łaskawy Kamień, to miejsce naładowane entuzjazmem, które warto odwiedzić przy okazji zwiedzani Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie, w przypadku kiedy mamy chwilę wolnego czasu. Wapiennik to mała część historii regionu, która wraz z innymi atrakcjami tworzy spójną całość.
Zapraszamy do kontaktu