facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Zalew w Starej Morawie

  Zalew Stara Morawa jest to sztuczny zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 hektara ulokowany w dolinie nad rzeką Morawka. W całości jest ogrodzony i jest on jedna z głównych, letnich atrakcji turystycznych regionu. W upalne dni przyciąga setki plażowiczów szukających ochłody. Ciekawostką jest fakt, że zalicza się on do wąskiego grona najwyżej położonych sztucznych zbiorników w Polsce i położony jest on na wysokości 525m n.p.m. Fantastycznie wpisuje się w malownicze okolice górzystych zalesionych terenów. Ściśle przylegające szczyty Krzyżnik i Janowiec od strony południowo-zachodniej  oraz widziana w oddali Suszyca od wschodu pięknie się prezentują, otulając zalew z każdej strony. Jest to doskonałe miejsce dla każdego, kto chce się ochłodzić w upalny letni dzień bądź dla kogoś, kto ceni siebie spędzać czas w sposób aktywny, uprawiając różnego rodzaju sporty wodne i nie tylko.

Zalew Stara Morawa — atrakcje

  Przy zalewie funkcjonuje strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, przebieralnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, prysznice, przystań dla sportów wodnych (kajaki, rowery wodne), plac zabaw dla dzieci. Plac zabaw z kolei wyposażony jest w ściankę wspinaczkową, ślizgawkę, huśtawkę, stół do tenisa stołowego oraz szachy zewnętrzne. Znajdziemy tu również boiska sportowo-rekreacyjne przeznaczone do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego z trybuną dla widowni. Dodatkowo wybudowane jest tu molo, oraz wieża widokowa. Dla bezpieczeństwa najmłodszych przygotowany został brodzik. Jednym słowem przygotowana infrastruktura zaspokoi potrzeby najbardziej wymagającego turysty. W kompleksie sportowego wypoczynkowym, jaki tworzy Zalew w Starej Morwie, znajduje się jedyne w okolicy pole biwakowe i kempingowe. Jest ono czynne w porze letniej, a turyści z niego korzystający mogą liczyć na dostęp do otwartej kuchni turystycznej oraz węzła sanitarno-higienicznego. 

  Dla amatorów wyjątkowych wodnych atrakcji na terenie zbiornika stworzony został Wakepark. Na miejscu udostępniony został wyciąg wraz z całym potrzebnym sprzętem umożliwiający uprawianie wakeboardu i korzystanie z nart wodnych. Włodarze gminy zadbali również o rowerzystów odwiedzających to miejsce, montując tutaj Bike Point wyposażony w punkt naprawczy oraz punkt ładowania rowerów elektrycznych. Warto wspomnieć, że w najbliżej okolicy zalewu przebiega kilka szlaków rowerowych w tym swój bieg zaczyna Singletrack Glacensis Pętla Rudka i Pętla Stronie Śląskie. Na chwilę relaksu mogą także liczyć wędkarze, dla których wzniesiono pomosty wędkarskie, a sam zbiornik wodny zarybiono.

Zalew Stara Morawa — cennik

Wstęp:
Dorośli – 6 zł
Dzieci i młodzież do 18 lat – 4 zł
Wejścia grupowe (minimum 15 osób) – 20% zniżki od ceny podstawowej biletu
Bezpłatnie: Dzieci do lat 4 oraz dzieci i młodzież szkolna z Gminy Stronie Śląskie do 18 roku życia za okazaniem stosownego dokumentu potwierdzającego prawo do bezpłatnego wstępu. 

Cennik pola namiotowego i campingu nad Zalewem w Starej Morawie:
Dorośli – 15 zł
Dzieci od 3 do 18 lat – 8 zł
Dzieci do lat 3 – bezpłatnie
Dobowa opłata za namiot od 10 do 20 zł w zależności od rozmiaru namiotu
Dobowa opłata za przyczepę campingową to 30 zł

Cennik wypożyczalni sprzętu pływającego:
Rower wodny: 2, 3-osobowy – 15,00 zł/h, 4-osobowy – 18 zł/h, 6-osobowy – 30,00 zł/h
Kajak: 1-osobowy – 8,00 zł/h, 2-osobowy – 12,00 zł/h

Zalew Stara Morawa — lokalizacja

Zalew położony jest w bardzo dogodnej lokalizacji w sercu Ziemi Kłodzkiej, u stóp Masywu Śnieżnika, zaledwie:

  • 3 kilometry od Centrum Stronia Śląskiego, 
  • 6 kilometrów od Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie,
  • 8 kilometrów od Czarna Góra Resort,
  • 10 kilometrów od Lądka-Zdroju.

Zalew Stara Morawa — noclegi

  Na terenie zalewu funkcjonuje ośrodek noclegowy należący do Strońskiego Parku Aktywności oferujący 22 miejsca noclegowe. Ponadto na jego terenie znajduje się pole namiotowe. W bliskim sąsiedztwie zalewu znajdziemy również domki całoroczne na wynajem oraz jeden duży hotel o wysokim standardzie. Nasz pensjonat Pokoje Gościnne U Ireny oddalony jest od zalewu o zaledwie 2 kilometry, co możemy pokonać w 15 minut spacerem, 5 minut rowerem lub 2 minutki samochodem.

Zalew Stara Morawa — gastronomia

  W porze letniej na zalewie działają dwa punkty małej gastronomii. Oferują one na sprzedaż przekąski, zimne napoje, lody, napoje alkoholowe niskoprocentowe i słodycze.  Możemy tu również zamówić jedzenie typu fast food: hamburgery bądź zapiekanki. W odległości 300 metrów od zalewu znajduje się restauracja hotelowa, w której możemy skonsumować bardziej syty i zdrowszy posiłek. Jeśli natomiast zapragniemy zjeść wraz z przyjaciółmi pizzę, to proszę pamiętać o tym, że lokalne pizzerie dowożą swoje produkty w dowolne miejsce na terenie gminy Stronie Śląskie.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin