facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Narciarstwo biegowe

  Na terenie ziemi kłodzkiej dzięki ukształtowaniu terenu, malowniczych zimowych krajobrazów i sprzyjającej infrastrukturze wyznaczono wiele tras narciarstwa biegowego.  Nigdzie w Polsce nie znajdą Państwo tak rozbudowanej sieci tras mierzących łącznie ok. 70 km długości. Dzięki porozumieniu z czeskimi partnerami trasy narciarstwa biegowego przebiegają także przez terytorium Republiki Czeskiej zyskując tym samym na atrakcyjności. W masywie Śnieżnika i Górach Bialskich po polskiej i czeskiej stronie jest łącznie 300 km tras. Szlaki są utrzymane w rzetelny sposób dzięki czytelnemu oznakowywaniu, a także systematycznemu ratrakowaniu.

 Po polskiej stronie Gór Bielskich i Masywu Śnieżnika przygotowano ponad 140 km tras oznaczonych kolorem pomarańczowoczerwonym rozpoczynających swój bieg w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Na miejscu rozpoczęcia tras przygotowane zostały tablice informacyjne przedstawiające mapę planowanej wycieczki, profile wysokościowe i inne podstawowe informacje.

  Jeśli nie posiadają Państwo sprzętu niezbędnego do uprawiania tej dyscypliny sportowej chętnie wypożyczymy go Państwu w naszym pensjonacie. Możemy także zaproponować pomoc dla osób rozpoczynających swą przygodę z tą formą rekreacji. Mianowicie oferujemy instruktarz przeprowadzony przez instruktora narciarstwa biegowego. Gmina Stronie Śląskie organizuje kilka razy do roku imprezy zwiane z tematyką narciarstwa biegowego. Poniżej przedstawiamy krótki opis podstawowych tras narciarstwa biegowego.

START / TRASA /DYSTANS OPIS

BIELICE

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław- Dolina Białej Lądeckiej - Bielice

14,4 km
ŚREDNIA

Jedna z najdłuższych trasa na teranie gminy lecz nie najcięższa. Wiedzie wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej wspinając się sukcesywnie na okoliczne wzniesienia.

BIELICE

Dukt nad Spławami – Siodło pod Rudawcem

7,5 km
ŚREDNIA

Szlak krzyżujecie z czeskimi trasami przebiegającymi pod Chatą Parsek. Chatka stanowi wiekowe schronisko w którym możemy skosztować czeskiej kuchni i nabrać sił do dalszej podróży. Trasę charakteryzuje mała amplituda poziomu wzniesień.

BIELICE

Bielice - Pętla Stadion

1,2 km
ŁATWA

Pętla przygotowana do nauki jazdy na nartach biegowych.

NOWA MORAWA

Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha – Siodło pod Rudawcem

6 km
ŚREDNIA

Trasę pokonujemy głównie w leśnym otoczeniu. Podążmy tzw. drogą Marianny na mecie trasa łączy się z czeską trasą którą możemy kontynuować bieg do Chatki Parsek, lub możemy podążać polskim szlakiem do Bielic.

NOWA MORAWA

Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica

4,2 km
ŁATWA

Trasa biegnie głównie leśną aleją. Meta znajduje się przy stoku Stacji Narciarskiej Kamienica gdzie możemy przekąsić coś dobrego i po krótkim odpoczynku wrócić tą sama drogą.

BOLESŁAWÓW 

Bolesławów – Przeł. Staromorawska – Kamienica

3,2 km
ŁATWA

Trasa króciutka jednak istnieją dalsze warianty spaceru prowadzące do chaty gilowej (ok. 1 km), lub nie zjeżdżamy do Kamienicy lecz kontynuujemy w kierunku Drogi nad Lejami.

KAMIENICA

Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica

12,1 km
ŚREDNIA

Start znajduje się w górnej części wsi przy drewnianym moście. Wiedzie przez liczne punkty widokowe. Trasa zróżnicowana, występują na niej liczne podjazdy i zjazdy.

KLETNO

Kletno –Pętla Góry Młyńsko – Kletno

10 km
ŁATWA

Swój bieg arteria rozpoczyna na parkingu PTTK w Kletnie. Na trasie możemy podziwiać piękne widoki na Żmijowiec, Rudkę, Masyw Śnieżnika oraz dolinę Kleśnicy. Pomimo nie najkrótszego dystansu trasa jest łatwa.

KLETNO

Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

6,1 km
TRUDNA

Aby pokonać ten krótki dystans trzeba włożyć sporo wysiłku, a to za sprawa 6 km stromego podjazdu. Różnica wysokości wynosi ok. 500 m co może stanowić wyzwanie dla niejednego amatora sportów zimowych.

KLETNO

Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno

15,2 km
ŚREDNIA

Najdłuższa trasa wymagająca dobrej kondycji. Przebiega dosyć płasko. Prowadzi przez odcinek widokowy z szeroką panoramą Gór Bielskich i Jesionków.

JANOWA GÓRA

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

5,7 km
ŚREDNIA

Najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadząca do schroniska. Charakteryzuję ja przewaga leśnych krajobrazów oraz ciągły podjazd. Na mecie trasy można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy.

SIENNA

Czarna Góra stacja kolei KLH – Żmijowa Polana – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku”

5,6 km
ŚREDNIA

Część trasy wiedzie przez odcinek łączący górne stacje kolei KHL i KL używanej przez narciarzy zjazdowych dlatego też należy zachować ostrożność. Trasa wyjątkowo obfitująca w piękne scenerie.

SCHRONISKO „NA ŚNIEŻNIKU”

Schronisko „Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza

5,5 km
ŚREDNIA

Trasa biegnie zboczem Małego Śnieżnika na jej szlaku podziwiać możemy piękne widoki na góry Bystrzyckie i Orlickie. Na trasie znajduje się wiata turystyczna.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin