facebook


Borówkowa Góra

  Jest to najwyższy graniczny szczyt północnej części gór złotych i wznosi się na wysokość 900 m n.p.m.. Położony jest   na terenie gminy Lądek Zdrój i jak sama nazwa wskazuje stoki  Borówkowej Góry są bogato porośnięte czarną jagodą borówkową. Góra jest mocno zalesiona świerkowym borem z gdzieniegdzie rozsianymi zagajnikami bukowymi.

  Na szczycie jest usytuowała stalowa, 26 metrowa wieża widokowa, u podnóży której znajdziemy domek dający turystom schronienie w razie niepogody, sklepik z napojami i przekąskami oraz miejsce na ognisko wraz z stołami i ławeczkami. Z wierzchołka rozpościerają się znakomite widoki na pejzaże Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny Opolszczyzny z Paczkowem, Nysą i Kamieńcem Ząbkowickim wysuwającym się na pierwszy plan.

  Ciekawostką jest fakt, iż to właśnie tu odbyły się konspiracyjne spotkania działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Borówkowa Góra stała się świadkiem tworzenia nowego ładu Europy.  Szczególnym spotkaniem ugrupowań opozycyjnych było pierwsze z nich w dniu 21 sierpnia 1987 roku na, którym ze strony polskiej wzięli w nim udział: Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas i inni czołowi działacze. Czechosłowację reprezentowali m.in. Václav Havel  późniejszy prezydent Czech Jiří Dienstbier późniejszy minister spraw zagranicznych. Kolejną ciekawostkę znajdziemy na zboczu Borówkowej Góry po stronie polskiej, gdzie znajduje się wyludniona wieś Wrzosówka. Niegdyś tętniąca życiem dziś niemalże całkowicie opuszczona. Obecnie stoi tu jedynie niewielki leśny kościółek, który przypomina o dawnych siedliskach na tych terenach.  

START / SZLAK / CZAS OPIS

Z Przełęczy Lądeckiej

1h

Najkrótsza możliwa trasa wiodąca na Borówkowa górę rozpoczyna się na przełęczy gdzie możemy zostawić samochód na specjalnie przygotowanym parkingu. Poziom trudności jest nieznaczny wyłączając jedno niedługie ale dosyć strome podejście. Szlak w znaczniej mierze biegnie wzdłuż granicy i jest bardzo popularny, w szczególności wśród Lądeckich kuracjuszy.  

Z Jawornika

4h

Wędrówkę rozpoczynamy w czeskim miasteczku gdzie możemy najpierw zwiedzić zamek lub zjeść knedle w jednej z lokalnych restauracji. Wyruszając na szlak spodziewać się możemy samotnej wędrówki, gdyż jest znacznie mniej popularny aniżeli z przełęczy Lądeckiej. Na slaku mijać będziemy ciekawą formacje skalna zwana Wysokim Kamieniem. 

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin