Czernica, często pomijana w popularnych przewodnikach turystycznych, jest rzeczywiście skrytym skarbem Sudetów. Ten malowniczy szczyt, ukryty w sercu Gór Bialskich, stanowi idealne miejsce ucieczki od zgiełku codziennego życia, oferując spokój, piękno przyrody oraz niezapomniane widoki. Jego mała rozpoznawalność wiąże się z ograniczonym ruchem turystycznym na szlakach prowadzących na szczyt, co za tym idzie, czyni go idealnym miejscem dla tych, którzy pragną odnaleźć chwilę samotności i zatopić się w kontemplacji. Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikowi tego mało znanego szczytu, ukazując jego największe walory, jakimi są bogactwo naturalne oraz zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu wieży widokowej, która znajduje się na wierzchołku Czernicy. Ta wieża stanowi swoiste okno na Sudety, umożliwiając szczegółowe zapoznanie się z majestatem otaczających wzniesień.
Czernica, mająca wysokość 1083 m n.p.m., jest częścią malowniczego pasma Gór Bialskich, które stanowią fragment wschodniej części większego systemu górskiego Sudetów. Ta góra położona jest na terenie Gminy Stronie Śląskie, jednej z najpiękniejszych części ziemi kłodzkiej. Dostęp do Czernicy ułatwia dobrze rozwinięta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają wędrówkę po jej zboczach zarówno bardziej, jak i mniej wprawnym wędrowcom. Czernica jest położona na północ od Przełęczy Suchej, będącej bardzo rozpoznawalnym punktem na mapie i odgrywającym znaczną rolę komunikacyjną. Unikatowe walory przyrodnicze obszaru otaczającego Czernicę są dodatkowo podkreślone przez jej położenie w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Góra Czernica, znana także pod nazwą Czarna Góra, jest jedną z dominujących formacji krajobrazowych w tej części Sudetów. Wyróżnia się unikalną strukturą geologiczną, głównie złożoną z łupków metamorficznych i gnejsów. Ta bogata historia geologiczna regionu jest widoczna w charakterystycznych cechach Czernicy, w tym w jej spłaszczonym wierzchołku, który jest porośnięty szpilkowym lasem, przeważnie lasem świerkowym regla dolnego. Czernica prezentuje malowniczy krajobraz, będący atrakcją dla miłośników geologii i przyrody. Wędrując po jej szlakach i zboczach, często można napotkać skałki, które niekoniecznie imponują rozmiarami, ale są ciekawe i urozmaicają krajobraz.
Dodatkowo, Czernica jest znana z bogactwa flory i fauny. Ten obszar stanowi schronienie dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, co sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody. Ta różnorodność biologiczna jest niewątpliwą atrakcją, przyciągającą turystów i naukowców zainteresowanych badaniem naturalnego dziedzictwa regionu.
Drewniana wieża widokowa na Czernicy idealnie wkomponowuje się w otocznie nie zaburzać jego naturalnej harmonii. Stanowi onaważny punkt orientacyjny i jest miejscem o niezwykłej historii oraz ukrytej funkcjonalności. Wieża ma wysokość około 18 metrów, składając się z pięciu kondygnacji i licząc 51 schodów. Oficjalne otwarcie wieży miało miejsce 26 września 2014 roku. W jej powstanie znacząco zaangażowani byli turyści i miejscowi ochotnicy, którzy przyczynili się do budowy w ramach czynu społecznego. Materiały potrzebne do konstrukcji dostarczyli pracownicy pobliskiego nadleśnictwa oraz jeden z lokalnych przedsiębiorców.
Mimo że wieża oficjalnie służy celom przeciwpożarowym i nie jest pierwotnie przeznaczona jako atrakcja turystyczna, praktycznie stała się popularnym miejscem wśród turystów. Wstęp na wieżę jest bezpłatny i dostępny przez całą dobę. U jej podnóża znajduje się niewielki punkt odpoczynku dla turystów, wyposażony w ławeczki i stolik, co umożliwia relaks po wspinaczce.
Odwiedzających wieżę na Czernicy turystów czekają miłe niespodzianki. Po pierwsze, dostępna jest tu pieczątka, dzięki której można zabrać ze sobą pamiątkowy stempel z wycieczki. Po drugie, znajduje się tam skrzyneczka z apteczką, która może być przydatna w razie drobnych urazów czy otarć. Odwiedziny wieży są nie tylko przyjemnym, ale i bezpiecznym doświadczeniem, co jest wynikiem solidnej konstrukcji samej wieży wykonanie z dużą pieczołowitością.
Z górnego tarasu widokowego na Czernicy, położonego na wysokości około 1100 metrów nad poziomem morza, rozciąga się niezwykła panorama. Wieża, wznosząca się nieco wyżej niż korony otaczających ją drzew, umożliwia odwiedzającym obserwację rozległych, malowniczych krajobrazów w każdym z kierunków świata. Kotlina Kłodzka jest tu jak na dłoni, z wieży widokowej na Czernicy można naprawdę podziwiać wspaniałe widoki, które zachwycają swoim pięknem i sprawiają, że chce się tam pozostać i wpatrywać w horyzont.
Podziwiać stąd można między innymi: Góry Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Orlickie, Jeseniki po stronie czeskiej, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe. Ponadto ze szczytu wieży dobrze widoczne są również wierzchołki takich szczytów jak: Śnieżnik, Kowadło, Jawornik, Borówkowa Góra, Śerak i Keprnik.
Z uwagi na położenie szczytu, najbardziej dogodnymi lokalizacjami, z których można bezpośrednio wyruszyć szlakiem na interesujące nas wzniesienie, są Bielice, Nowa Morawa i Stronie Śląskie. Szlaki turystyczne Gór Bialskich to gęsta sieć dobrze skomunikowanych ścieżek, gdzie w przypadku wsi Bielice i Nowa Morawa, względnie krótki dystans prowadzący na szczyt Czernicy przemawia za wyborem noclegów właśnie w tych miejscowościach. Jednak baza noclegowa tutaj jest dość ograniczona i trudno znaleźć wolne miejsca, szczególnie w sezonie.
Inaczej jest w przypadku Stronia Śląskiego, które jako gminne miasto koncentruje różnych usługodawców dla sektora turystycznego. Znajdziemy tu liczne hotele i pensjonaty o wysokim standardzie, podobnie jak kwatery prywatne oraz apartamenty na wynajem, które często oferują niższe ceny, nie ustępując standardem ekskluzywnym willom.
Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty noclegowej; Pokoje Gościnne U Ireny - noclegi w Stronie Śląskie. W kontekście planowania wycieczki na Czernicę, nasza lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, bowiem nasz pensjonat mieści się bezpośrednio przy żółtym szlaku ze Stronia Śląskiego, wiodącym na szczyt Czernicy. Wyruszając spod U Ireny, musimy pokonać dystans, który wynosi 9,6 km w jedną stronę. Taka odległość pozwala zorganizować całodniową wycieczkę i jest raczej przeznaczona dla bardziej zaawansowanych w górskich wędrówkach turystów.
Żółty szlak z Bielic na Czernicę.
Jest to najszybsza możliwość dotarcia na szczyt Czernicy. Szlak ten nie jest zbyt wymagający i rozpoczyna się z parkingu w górnych Bielicach, który znajduje się naprzeciwko leśniczówki. Parking oferuje bezpłatne miejsca postojowe, jednak ich ilość jest mocno ograniczona. W sezonie często jest całkowicie zapełniony, dlatego w takim wypadku proponujemy cofnąć się w kierunku Stronia Śląskiego o półtora kilometra na większy parking znajdujący się pod Bieliczakiem (wyciąg narciarski w Bielicach).
Wyprawę rozpoczynamy od marszu szeroką leśną drogą, wiodącą wzdłuż urokliwego leśnego potoku Biała Lądecka. Szybko zagłębiamy się w gęsty las, gdzie w powietrzu unosi się piękny świeży zapach i odgłosy śpiewających ptaków, szmeru strumienia oraz szumu wiatru w koronach drzew. Po około 10 minutach spaceru, mijając rozdroże prowadzące na Kowadło, a następnie niewielki mostek, docieramy do interesującego nas rozdroża prowadzącego na Czernicę. Zgodnie ze wskazaniami szlakowskazów, skręcamy w prawo i tu czeka nas nieco wymagające, dość strome podejście zboczami Szerokiej Kopy (901 m n.p.m.). Po okrążeniu szczytu szlak się wypłaszcza i wiedzie spokojnie w kierunku góry Płoska (1036 m n.p.m.).
Ciekawostką dotyczącą szlaku jest fakt, że pokrywa się on przez chwilę z tzw. Bialskim Duktem (zwanym też Czarnogórskim Duktem), który niegdyś był drogą należącą do królewny Marianny Orańskiej, wybudowaną w latach 1883–1903. Od ponad wieku służy ona leśnikom, ułatwiając im pracę przy gospodarce leśnej, i turystom wędrującym w Górach Bialskich. Z tego miejsca roztacza się również ciekawa panorama na Kowadło, które znajduje się za naszymi plecami. Tu na żółtym szlaku przed nami rozpoczyna się wymagające podejście prowadzące na szczyt Płoska, który, gdyby nie tabliczka szczytowa, byłby niezauważalny dla przeciętnego turysty z uwagi na jego gęste zalesienie i wypłaszczony charakter. Stąd na szczyt w Sudetach Czernicę dzieli nas ostatni kilometr przyjemnego spaceru. Licząc od parkingu, zdobywamy zamierzony w wyprawie szczyt w czasie około 1,5 godziny, pokonując dystans 3,5 km. Suma podejść wynosi około 350 metrów.
Niebieski szlak ze Starego Gierałtowa w kierunku Czernicy.
Wycieczkę rozpoczynamy w Starym Gierałtowie, parkując auto na bezpłatnym, dużym parkingu przy ogólnodostępnej wiacie turystycznej "Pod Bocianem". Dystans do pokonania to około 7,7 km, a suma podejść oscyluje w granicach 600 metrów, co czyni trasę ciekawą i bogatą w wiele punktów widokowych, przeznaczoną dla co najmniej średnio zaawansowanych górskich wędrowców. Początkowo pnąc się prosto pod górę tzw. Starą Drogą Kresową, zostawiamy za sobą wieś Stary Gierałtów, skąd możemy zerknąć na Góry Złote, w tym szczyty Królówki, Karpiaka i Czernika wypełniające dalszy plan panoramy.
Po około godzinnym spacerze i pokonaniu 2,5 kilometra trasy, docieramy do bardzo interesującej formacji skalnej znajdującej się tuż przy naszym szlaku. Jest to grupa skał znana jako "Trzy Siostry", o wysokości 800-825 m n.p.m., leżące na północnym stoku Łyśca i zbudowane z gnejsów gierałtowskich. Skałki są dość pokaźnych rozmiarów, a ich wierzchołki wystają ponad koronę lasu. Śmiałkowie mogą w miarę bezpiecznie wspiąć się na szczyt jednej z nich, która znajduje się najdalej na południe. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że skałka nie posiada zabezpieczeń i może być śliska w deszczowe dni.
Wracając na szlak, pnąc się siodłem między górą Siekerza (943 m n.p.m.) a Gołogórą (980 m n.p.m.), docieramy do kolejnego ciekawego punktu, jakim jest przełęcz Dział (922 m n.p.m.). Ciekawostką jest fakt, że szlak biegnie może nieco już zniszczonym, ale jednak asfaltem przez następne kilka kilometrów. Ta droga, wyłączona z ruchu samochodowego, doprowadzi nas do jednego z najbardziej znanych punktów widokowych w okolicy, gdzie znajduje się ławeczka do odpoczynku po wspinaczce. Kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem, dochodzimy do rozdroża pod Czernicą, gdzie nasz szlak krzyżuje się ze szlakiem czerwonym. Skręcamy ostro w lewo i ostatnie 700 metrów trasy pniemy się pod górę czerwonym szlakiem. Podejście może nieco nas zmęczyć, jednak po dotarciu do celu podróży zmęczenie szybko ustępuje euforii wywołanej dzięki pięknym panoramom rozpościerającym się z czubka wieży widokowej na Czernicy.
Niebieski szlak z Nowej Morawy w kierunku Czernicy.
Naszą przygodę rozpoczynamy na końcu wsi Nowa Morawa. Plan wycieczki przewiduje niespełna 7 km marszu w jedną stronę, co, zakładając marsz na Czernicę i z powrotem, powinno nam zagwarantować około 5 godzin wędrówki. Aby dostać się na punkt startowy, musimy jechać w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna, a 250 m za ostatnimi zabudowaniami ukaże się bezpłatny parking leśny, przy którym znajduje się również wiata turystyczna. Tutaj pozostawiamy swój samochód i wyruszamy na niebieski szlak, wiodący w głównej mierze szerokim, ubitym duktem.
Jest to trasa spacerowa, pokrywająca się z tzw. "Drogą Marianny", którą pokonuje się bez większego wysiłku. Szlak prowadzi drogą ułożoną z polnych kamieni, w otoczeniu lasów świerkowych, gdzieniegdzie z starodrzewiem. Wybudowana w XIX wieku leśna droga przyczyniła się do rozwoju przemysłu drzewnego w okolicy, dziś jednak wykorzystywana jest przez turystów i pracowników lasów państwowych. Ciekawostką jest fakt, że w okresie zimowym wytyczony tu został szlak narciarstwa biegowego, więc jeśli planujemy zdobyć Czernicę zimą, prosimy nie niszczyć śladów narciarskich.
Pokonując kolejne kilometry trasy, nie spodziewajmy się zobaczyć panoram otaczających szczytów, bowiem na naszej trasie dominuje krajobraz leśny. Szlak jest niezwykle prosty i nie sposób się na nim zgubić. W drodze na szczyt mijamy 3 dobrze oznakowane rozdroża. Pierwsze z nich to Przełęcz Sucha (1002 m n.p.m.), na której znajduje się mała wiata turystyczna z ławeczkami. Następne to Wielkie Rozdroże, a ostatnie to rozdroże pod Czernicą, na którym skręcamy w prawo na szlak czerwony, wiodący w kierunku szczytu na Czernicę. Z tego miejsca pozostaje nam 700 m bardziej wymagającego podejścia i po krótkim czasie docieramy na szczyt. Łącznie na trasie mamy 420 m przewyższeń.
Żółty szlak ze Stronia Śląskiego na Czernicę.
Wyruszając żółtym szlakiem, który przebiega pod Pokojami Gościnnymi U Ireny w kierunku Czernicy, przyjdzie nam pokonać niemalże 10-kilometrowy dystans, aby osiągnąć zamierzony cel. Suma przewyższeń wynosi około 620 metrów, a wędrówka w jedną stronę powinna zająć około 3,5 godziny nieprzerwanego marszu. Jest to trasa przeznaczona dla zaprawionych w górskich wędrówkach obieżyświatów. Początkowo trasa wiedzie przez centrum Stronia Śląskiego w kierunku Goszowa.
Niewielka wieś nie ma zbyt wiele do zaoferowania, poza smacznym obiadem, który możemy zjeść w Raj Pstrąga (smażalni ryb), znajdującej się na końcu wsi przy naszym szlaku. Tutaj kończy się asfalt, wprowadzając nas na drogę gruntową. Warto zwrócić tu uwagę na pozostałości dawnych zabudowań, które obecnie są jedynie rumowiskami, świadczącymi o tym, że lata świetności Goszowa już minęły. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów, bez przerwy pnąc się w górę, mijamy po lewej stronie Łysiec (964 m n.p.m.) i Gołogórę, docierając w końcu do Przełęczy Dział, gdzie chwilowo łączymy się z nakładającym się szlakiem niebieskim. Po przejściu około 100 metrów skręcamy jednak w prawo na Kobyliczny Dukt, którym prowadzi nas do samego celu naszej wycieczki.
Ostatnie 700 metrów szlaku okazuje się najtrudniejszym kondycyjnie fragmentem trasy, bowiem szlak biegnie tu prostopadle do szczytu od strony północnej, ostro piętrząc się w górę. Trasa jest zróżnicowana pod względem krajobrazowym. Wybierając ją, możemy spodziewać się wielu pięknych widoków oraz leśnych krajobrazów. Ta trasa stanowi mniej popularną, alternatywną ścieżkę na szczyt Czernicy, rzadko wybieraną przez turystów. Dzięki temu, wędrując tędy, można znaleźć spokój i oddać się kontemplacji, ciesząc się niezakłóconym kontaktem z przyrodą i ciszą, którą trudno znaleźć na bardziej uczęszczanych szlakach.
Opinie turystów odnośnie Czernicy są jednomyślne w uznaniu jej za niedoceniane i zapomniane miejsce w Górach Bialskich. Z wielu relacji zachwyconych turystów wynika że, Czernica jest uznawana za drugi co do atrakcyjności szczyt w regionie, położony na wschodniej stronie Kotliny Kłodzkiej. Drewniana wieża widokowa Czernica, z której rozciąga się panorama na Góry Bialskie, tylko dodaje jej uroku. Mimo że szczyt jest rzadko odwiedzany, oferuje on ławeczki, miejsce na ognisko oraz wspaniałe widoki. Dodatkowo, niektórzy turyści podkreślają niezbyt wymagające, ale równocześnie ciekawe trasy prowadzące na szczyt. Jak twierdzą turyści, warto odwiedzić tą górę ze względu na jej urokliwe piękno stanowiąca wierzchołek Gór Bialskich.
Zapraszamy do kontaktu