facebook


Śnieżnik

  Najwyższym szczytem w polskich Sudetach Wschodnich mierzącym sobie 1425 m.n.p.m. jest właśnie Śnieżnik. Szczyt znany był turystom już XVIII wieku, kiedy to burzliwy rozkwit turystki skłonił księżniczkę Mariannę Orańską (właścicielkę okolicznych ziem) do wybudowania na hali pod śnieżnikiem schroniska turystycznego. W późniejszych latach na szczycie wzniesiono potężną kamienną wierzę widokową, która jednak nie przetrwała próby czasu oraz surowych warunków klimatycznych i nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Obecnie Śnieżnik jest wciąż jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów ziemi kłodzkiej. Jego popularność możemy poprzeć faktem, iż został on wpisany na listę Korony Gór Polskich.

  Szczyt Śnieżnika jest doskonałym punktem widokowym z którego rozpościerają się wspaniałe panoramy. Jest także węzłem komunikacyjnym na, którym łączą się zielony, żółty i czerwony szlak turystyczny. Turyści aby nabrać sił mogą skorzystać z usług gastronomicznych schroniska lub pokrzepić się czeskim browarem także dostępnym na miejscu. Schronisko "Na Śnieżniku" im. Zbigniewa Fastnachta jest jednym z najstarszych na ziemiach Polskich. dziś stało się miejscem kultowym odwiedzanym przez wielu miłośników górskich wędrówek. Jest to także miejsce gdzie odbywają się liczne imprezy okolicznościowe, a nawet koncerty.

  Strudzeni wędrówką turyści ze szczytu podziwiać mogą:

  • od strony północnej Karkonosze, Jezioro Otmuchowskie oraz Nyskie, Czarną Górę i Igliczną,
  • od strony południowej pasmo z Małym Śnieżnikiem i Trójmorskim Wierchem,
  • od strony wschodniej Stronie Śląskie, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Jesennik po Czeskiej stronie,
  • od strony zachodniej Zieleniec, Góry Bystrzyckie i Orlickie. 

  Przy dobrej widoczności zasięg pola widzenia sięga nawet do 100-150km.

START / SZLAK / CZAS OPIS

Z Przełęczy Puchaczówka

4h

W bliskim sąsiedztwie ośrodka narciarskiego Czarna Góra znajduje się przełęcz Puchaczówka, z której przez szczyt Czarnej Góry, następnie Żmijowca docieramy czerwonym szlakiem do Hali pod Śnieżnikiem, skąd szlakiem zielonym zdobywamy Śnieżnik.

Ze Stronia Śląskiego (Kletna)

5,5h

Wystarczy spakować zapasy i wdziać dobre buty aby wskoczyć na szlak biegnący przy naszej posesji. Widzie on przez Kletno gdzie możemy przy okazji odwiedzić główną atrakcje w regionie Jaskinię Niedźwiedzia. Dla osób nie wprawionych w długich wędrówkach polecamy podjechać do Kletna samochodem dzięki czemu dystans skróci się połowę.

Z Międzygórza

2,5h

Przy starcie czerwonego szlaku wiodącego na Śnieżnik znajdziemy miejsca postojowe. Trasa krótka ale wymagająca. W zamian za włożony wysiłek możemy spodziewać się po drodze wspaniałych widoków.

Z Przełęczy Staromorawskiej

3h

Dosyć rzadko uczęszczany szlak jednak zadbany. Na jego trasie znajdują się wiatki gdzie można się schronić w razie niepogody.

Z kamienicy

 

5h

Szlak w znacznej mirrze biegnie wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Zdobywając Śnieżnik tą drogą będziemy mieli okazję podziwiać tzw. Leje( jedne z większych nachyleń stoków).

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin