facebook


Kaplica Czaszek w Czermnej

  Jeśli podczas pobytu w naszych okolicach mają Państwo chęć pochylić się nad własną egzystencją, podumać nad sensem życia ogólnie ujmując zreflektować się nad egzystencją, to kaplica w Czermnej, popularnie zwana kaplicą czaszek będzie doskonałym do tego celu miejscem. Motyw śmierci jako ostatecznego losu człowieka nabiera rzeczywistego wymiaru we wnętrzu kaplicy, której ściany i sklepienie zostało wyłożone czaszkami ludzkimi i innymi kośćmi. Nie polecamy odwiedzać tego miejsca osobom wrażliwym, bo może ono przyprawić o lęk, strach lub co najmniej dreszcze. 

  Kaplica wybudowana została w latach 1776-1804 roku w stylu barokowym przez księdza Wacława Tomaszka. Pewnego dnia zupełnie przypadkowo przy starej dzwonnicy w pobliżu kościoła natrafił on na wystające z ziemi ludzkie szczątki. Jak się okazało przy ich wydobywaniu liczba szkieletów była ogromna i sięgała ona około 30 tys. Były to kości ofiar wojen prowadzonych na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery XVII i XVIII wieku. Ksiądz Tomasz czerpiąc inspiracje z katakumb rzymskich, które mógł naoczne obejrzeć kilka lat wcześniej postanowił wybudować kaplicę ossuarium. 

  I tak do dziś dnia kaplica pozostała w prawie w niezmienionej formie wypełniona po brzegi kośćmi. Pamiętajmy że poza widoczną swoistą ekspozycją w krypcie pod kaplica złożone jest dalsze 20-30 tys. szkieletów. W  kaplicy znajduje się niewielki ołtarz z barokowym krzyżem oraz dwie rzeźby aniołów, jeden z trąbką opatrzony inskrypcją po łacinie "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem "Pójdźcie pod sąd". W szklanej gablocie obok kilku innych czaszek spoczywa także czaszka samego księdza Tomasza, którego ostatnią wolą było złożenie jego szczątków w tej kaplicy.

  Obok kaplicy usytuowana jest murowana dzwonnica z 1603 roku ozdobiona ornamentami z łupku. Także nieopodal znajdziemy kościół św. Bartłomieja z XVII wieku bogato zdobionego freskami z barokowym ołtarzem i licznymi rzeźbami. 

Ceny: Niskie
Godziny otwarcia wtorek-niedziela 10:00-17:00

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin