facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka

  Nietypowe muzeum gromadzące eksponaty z całego świata dotyczące historii niecenia ognia, może pozytywnie zaskoczyć swą nieprzeciętną kolekcją. Zbiory były gromadzone przez ponad 50 lat działalności placówki.  Zerkając przez szklane gabloty, zaznajamiamy się z powszechnymi przedmiotami służącymi do niecenia ognia takimi jak: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, lub nieco rzadziej spotykane krzesiwa metalowe i skałkowe. Muzeum dysponuje również pokaźną kolekcją etykiet zapałczanych z Polski, a także innych krajów Europy i całego świata. Aby wzbogacić ofertę tej placówki, organizowane są tu również tematyczne wystawy czasowe z różnych dziedzin sztuki i historii.  

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — lokalizacja i dojazd 

  Gmach budynku Muzeum Filumenistycznego mieści się na Małym Rynku w centrum Bystrzycy Kłodzkiej. Panoptikum, jakim niewątpliwie jest Muzeum Filumenistyczne, położone jest w odległości niespełna 100 merów na wschód od ratusza przy jednej z baszt rycerskich znajdujących się na terenie Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum mieści się w zabudowaniach przynależących do dawnego kościoła ewangelickiego i szkoły parafialnej. Pod muzeum wybudowany został niewielki parking ciągnący się wzdłuż jezdni mieszczący zalewie kilka pojazdów. W ścisłej zabudowie centrum Bystrzycy nie jest łatwo o wolne miejsce postojowe. Zatem jeśli pojawi się problem z zaparkowaniem auta, to proponujemy zostawić swój samochód na bezpłatnym parkingu przy ulicy Wojska Polskiego. Wyruszając spod naszego pensjonatu do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, czeka nas 30-minutowa podróż. Najkrótsza trasa wiedzie przez Czarną Górę, Idzików i Marianówkę wojewódzką drogą nr 392. Po drodze mijać będziemy Przełęcz Puchaczówkę, gdzie warto się zatrzymać i nacieszyć oczy pięknymi widokami na okoliczne góry. 

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — historia

  Początki powstania muzeum sięgają lat 60 XX wieku. Pomysł na tak nietypowe muzeum zrodził się w głowach mieszkańców miasta oraz Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej w związku z funkcjonującym na terenie miasta Bystrzyckim Zakładem Przemysłu Zapałczanego. Inauguracja miała miejsce 19 lipca 1964 roku. Początkowo skromne zbiory wystawione były w dawnym kościele ewangelickim. W kolejnych latach wraz z rozwojem placówki i wzbogaceniem zbiorów muzealnych zaadaptowano sąsiedni budynek szkoły parafialnej na sale muzealne. W ramach ciekawostki możemy zaznaczyć, że adaptacja powyższych budynków została przeprowadzona w czynie społecznym przez mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, a sfinansowana została przez przedsiębiorców. Głównym prowodyrem i koordynatorem całego przedsięwzięcia był wspomniany wcześniej Bystrzycki Zakład Przemysłu Zapałczanego. 

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — zwiedzanie

  Umiejętności niecenia ogania, jest kluczowa w rozwoju i ewolucji człowieka, i to właśnie w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej mamy okazje poznać techniki rozniecania ognia, począwszy od pierwotnych, skończywszy na współczesnych. Główna wystawa muzealnych eksponatów skupia się na wszelkiego rodzaju przyrządach służących do rozpalania ognia. Obejrzymy tu między innymi prymitywne formy krzesiw, jak i artystycznie, kunsztownie zdobione krzesiwa formą bardziej przypominające dzieło sztuki aniżeli przedmiot codziennego użytku. Za szybami witryn znajdziemy również ogromną kolekcję różnego rodzaju i typu zapalniczek. 

Ponadto w ramach wystaw stałych obejrzymy następujące ekspozycje:

  • Świat Etykiet — wystawa poświęcona filumenistyce w czystej postaci, a zatem etykietom zapałczanym. Od pojawienia się ich w latach 80. XIX w. stale rosła ich popularność. Na przestrzeni lat stały się one nie tylko zwykłym opakowaniem, w którym przechowywane były zapałki, lecz nośnikiem informacji. Wieka pudełeczek były chętne wykorzystywane przez reklamodawców traktujących je jako doskonałą formę reklamy. Wśród  eksponatów odnajdziemy tu wiele interesujących okazów z przełomu XIX i XX wieku. Etykiety, które tu możemy obejrzeć, pochodzą praktycznie z każdego zakątka świata. 
  • Bystrzyca Kłodzka — oblicza miasta.  Ekspozycja poświęcona historii Bystrzycy Kłodzkiej ukazanej na obrazach, rzeźbach, fotografiach oraz w prasie. Każdy z eksponatów jest tu ściśle związany z lokalną społecznością i ma za zadanie oddać charakter stylu życia dawnych mieszkańców Bystrzycy. Chlubą tej wystawy jest XIV-wieczna księga miejska. 
  • Zaczarowany świat zapałek. Powstała w 2005 roku wystawa mająca głównie za zadanie promowanie zabytków z całego świata na etykietach zapałczanych. 
  • Mleczko w Muzeum. Od stycznia 2011 roku w Muzeum Filumenistycznym funkcjonuje także wystawa 70 prac satyrycznych autorstwa Andrzeja Mleczki. Prace autorstwa krakowskiego satyryka odnoszą się do różnych sfer życia społecznego, życia religijnego, a także szeroko pojętych stosunków międzyludzkich. Mają wciąż aktualny przekaz, bawią i skłaniają do refleksji.
  • Tematyczna rama filatelistyczna. Skromna, ale rzadka i interesująca wystawa filatelistyczna mieszcząca się w zaledwie jednej gablocie będąca częścią prywatnych zbiorów Bystrzyckiego miłośnika znaczków pocztowych Felicjana Kaczmarka. Prezentowana tu kolekcja kopert, znaczków, nowodruków, kopert FDC i datowników rotacyjnie jest wymieniana co miesiąc na nową kolekcję. Pojawiają się tu zbiory nawiązujące do: świąt, wielkich osobistości, imprez sportowych, turystyki i zabytków.
  • Model Bismarcka. Ciekawostką muzealną jest wyjątkowy model okrętu wojennego Bismarck, będącego niemieckim pancernikiem z okresu II wojny światowej. Jego niezwykłość polega na tym, że w całości został wykonany z zapałek, a ponadto jest zdolny do pływania. Autorem tego misternego dzieła składającego się z ponad 35 tys. elementów jest uzdolniony modelarz Grzegorz Trzemielewski.
  • Dla zainteresowanych prowadzone są lekcje i warsztaty muzealne (grupy minimum 10 osób). Na zajęciach poruszana jest tematyka historii Bystrzycy Kłodzkiej, czy historii niecenia ognia. W ramach warsztatów możemy np. zaznajomić się z technikami odpalania ognia za pomocą krzesiwa i krzemienia, bądź odpalania ognia za pomocą substancji chemicznych, jak nadmanganian potasu i gliceryna.  

  W muzeum organizowane są ponadto wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce. 

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — wyjątkowe pamiątki

  Na terenie muzeum funkcjonuje niewielki sklepik z pamiątkami oferujący osobliwe i nietuzinkowe suweniry. Możemy zaopatrzyć się tu w ciekawie opakowane zapałki oraz w niezwykłe zapałki specjalistyczne. Zapałki sztormowe- służące do wzniecania ognia na wietrze, zapałki dymne, zapałki wodoodporne, zapałki zapachowe bądź zapałki typu cowboy odpalające się od potarcia o prawie każdą szorstką powierzchnię. Możemy tu zakupić również pocztówki, kubeczki, magnesiki i inne drobiazgi. Do nabycia jest tu znaczek turystyczny No.151. 

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — cennik, godziny otwarcia

  Muzeum czynne jest całorocznie od wtorku do soboty od godziny 8.00 do 16.00, a w niedziele od godziny 10.00 do 15.00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. W okresie wakacyjnym tzn. w lipcu i sierpniu muzeum czynne jest od wtorku do soboty od godziny 9.00 do 17.00, a w niedzielę od godziny 10.00 do 16.00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Grupy powyżej 20 osób, po wcześniejszej rezerwacji, mogą liczyć na skorzystanie z możliwości indywidualnego ustalenia godzin zwiedzania muzeum. 

Cennik: 
Bilet wstępu normalny 12 zł od osoby.
Bilet wstępu ulgowy 9 zł od osoby.
Bilet wstępu rodzinny 40 zł od rodziny.
Usługa przewodnicka po muzeum 40 zł od grupy.
Opłata za uczestnictwo w zajęciach warsztatowych 9 zł od osoby.
Opłata za uczestnictwo w lekcjach muzealnych 9 zł od osoby.
Wtorek jest dniem, w którym wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dotyczy to sal z wystawami stałymi. Wstęp na ekspozycje czasowe jest już odpłatny. 

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — kontakt

Muzeum Filumenistyczne
Mały Rynek 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. +48 74 811 06 37
E-mail: muzeum@bystrzycaklodzka.pl

Muzeum filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka — opinie

  Turyści przekraczający progi tego osobliwego muzeum są zaskoczeni faktem, że tak przyziemna tematyka, jaką jest rozpalanie ognia, może okazać się tak fascynująca. Muzealne zbiory postrzegane są jako obszerne i różnorodne. W opinii turystów najciekawsze są polskie etykiety od pudełek po zapałkach z okresu minionego ustroju państwowego, często bywają bardzo zabawne i  ilustrują mentalność tamtych czasów. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest chętnie polecane przez odwiedzających, gdyż jest jedyne w swoim rodzaju. 

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin