facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Borówkowa Góra

     Jest to najwyższy graniczny szczyt północnej części gór złotych i wznosi się na wysokość 900 m n.p.m.. Położony jest   na terenie gminy Lądek Zdrój i jak sama nazwa wskazuje stoki  Borówkowej Góry są bogato porośnięte czarną jagodą borówkową. Góra jest mocno zalesiona świerkowym borem z gdzieniegdzie rozsianymi zagajnikami bukowymi.

     Na szczycie jest usytuowała stalowa, 26 metrowa wieża widokowa, u podnóży której znajdziemy domek dający turystom schronienie w razie niepogody, sklepik z napojami i przekąskami oraz miejsce na ognisko wraz z stołami i ławeczkami. Z wierzchołka rozpościerają się znakomite widoki na pejzaże Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny Opolszczyzny z Paczkowem, Nysą i Kamieńcem Ząbkowickim wysuwającym się na pierwszy plan. 

    Ciekawostką jest fakt, iż to właśnie tu odbyły się konspiracyjne spotkania działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Borówkowa Góra stała się świadkiem tworzenia nowego ładu Europy.  Szczególnym spotkaniem ugrupowań opozycyjnych było pierwsze z nich w dniu 21 sierpnia 1987 roku na, którym ze strony polskiej wzięli w nim udział: Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas i inni czołowi działacze. Czechosłowację reprezentowali m.in. Václav Havel  późniejszy prezydent Czech Jiří Dienstbier późniejszy minister spraw zagranicznych. Kolejną ciekawostkę znajdziemy na zboczu Borówkowej Góry po stronie polskiej, gdzie znajduje się wyludniona wieś Wrzosówka. Niegdyś tętniąca życiem dziś niemalże całkowicie opuszczona. Obecnie stoi tu jedynie niewielki leśny kościółek, który przypomina o dawnych siedliskach na tych terenach.  

 
START SZLAK
CZAS 
OPIS
Z Przełęczy Lądeckiej 1h Najkrótsza możliwa trasa wiodąca na Borówkowa górę rozpoczyna się na przełęczy gdzie możemy zostawić samochód na specjalnie przygotowanym parkingu. Poziom trudności jest nieznaczny wyłączając jedno niedługie ale dosyć strome podejście. Szlak w znaczniej mierze biegnie wzdłuż granicy i jest bardzo popularny, w szczególności wśród Lądeckich kuracjuszy.  
Z Jawornika 4h Wędrówkę rozpoczynamy w czeskim miasteczku gdzie możemy najpierw zwiedzić zamek lub zjeść knedle w jednej z lokalnych restauracji. Wyruszając na szlak spodziewać się możemy samotnej wędrówki, gdyż jest znacznie mniej popularny aniżeli z przełęczy Lądeckiej. Na slaku mijać będziemy ciekawą formacje skalna zwana Wysokim Kamieniem. 

 


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl