facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Zamek Międzylesie

  Zamek w Międzylesiu to niezwykłe miejsce, które doskonale łączy historię z nowoczesnością. Znajdujący się na terenie zamku kompleks hotelowy oraz restauracja to tylko część z atrakcji, jakie oferuje ten 700-letni obiekt. Historia zamku jest bardzo bogata i związana z wieloma ważnymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w kotlinie Kłodzkiej. Od wczesnego średniowiecza, przez wojny husyckie, najazdy szwedzkie, po II wojnę światową, zamek był świadkiem wielu przemian politycznych, ustrojowych, kulturalnych i obyczajowych. Dzięki staraniom nowego właściciela, od 2008 roku obiekt stopniowo odzyskuje swój dawny blask i przyciąga turystów z całej Polski, stając się jedną z jej głównych atrakcji ziemi kłodzkiej. Zwiedzanie zamku w nocy to niezapomniane przeżycie, które pozwala poczuć atmosferę tajemniczości i grozy, jaka panowała w tym miejscu przez wieki. Oczami wyobraźni można sobie wyobrazić kupców szukających schronienia przed bandytami, czy też mieszkańców, którzy broniąc swego miasta, stawiali czoła napierającym wrogom. Teraz każdy, kto odwiedzi Zamek w Międzylesiu, ma okazję zanurzyć się w tę bogatą historię i poczuć się jak bohater dawnych czasów.

Zamek Międzylesie — lokalizacja i dojazd

  Warownia wybudowana została w centrum Międzylesia, niewielkiego miasteczka leżącego pod względem historycznym w obrębie ziemi kłodzkiej. Zamek znajduje się przy Placu Wolności 42 i przylega bezpośrednio do rynku miejskiego. W jego pobliżu znajduje się również Urząd Miasta i Gminy. Zamek Międzylesie znajduje się w centralnej części Wysoczyzny Międzylesia - krainy geograficznej zlokalizowanej w południowej części Równiny Górnej Nysy, a po jego zachodniej stronie płynie rzeka Nysa Kłodzka. Za sprawą chętnie odwiedzanych Gór Bystrzyckich i Masywu Śnieżnika, którymi jest otoczony, jego lokalizacja jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Cytadela gości wielu naszych czeskich sąsiadów, gdyż znajduje się niespełna 7 kilometrów od popularnego przejścia granicznego z Czechami w Boboszowie. Aby dojechać do tego wyjątkowego miejsca, wyruszając spod Pokoi Gościnnych U Ireny - Noclegi Stronie Śląskie, wystarczy podążać wojewódzką drogą 392 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej, przejeżdżając po drodze przez Czarną Górę. Po dotarciu do drogi krajowej nr 33, skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu kilometrach dotrzemy do celu. Pod samym zamkiem znajdziemy wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.  

Zamek Międzylesie — historia

  Za historią zamku Międzylesie kryje się burzliwa i pełna wojen opowieść, która rozpoczęła się w drugiej połowie IX wieku. Wówczas na tym terenie wybudowano pierwszy drewniany gród, który został zastąpiony murowaną fortyfikacją w XIV wieku. Początki istnienia zamku nie są dobrze znane, jedna z teorii mówi, że został on wybudowany z polecenia króla Czech, Jana Luksemburskiego, a druga natomiast zakłada, że budowla powstała za sprawą ówczesnych właścicieli tych ziem wywodzących się z rycerskiego rodu von Glaubitz. Pewny jest natomiast fakt, że warownia powstała w tym miejscu w celu ochrony ważnego szlaku handlowego biegnącego przez Przełęcz Międzyleską, łączącego Wrocław z Pragą.

  W 1420 roku na zamku zorganizowano punkt oporu przeciwko husytom. Zjednoczone oddziały księcia Jana Żagańskiego, Henryka IX Głogowskiego i Henryka X wyprowadzały stąd ataki na czeskie Litice i Potštejn. W odwecie Husyci zrównali z ziemią całą osadę, nie oszczędzając zamku. Podpalili oni warownie, z której ocalała tylko wieża. Zamek jednak szybko doczekał się odbudowy pod jurysdykcją czeskich władców. W końcówce XV i w XVI wieku warownia była wielokrotnie przekazywana, sprzedawana i dzierżawiona różnym możnowładcom, aby ostatecznie w 1564 roku stać się własnością rodu Tschirnhaus. Zapoczątkowało to wielowiekowe panowanie tego rodu na tych ziemiach. Członkowie rodu zadomowili się w murach zamku na tyle solidnie, że stworzyli tu rozległy ośrodek dóbr rodowych. Za ich panowania przeprowadzono gruntowną przebudowę fortyfikacji, nadając jej formę renesansowego zamku, posiadającego niewielki wewnętrzny dziedziniec.

  Kolejna wojna, która nawiedziła te ziemie i odcisnęła swoje piętno obiekcie zamek Międzylesie, była wojna 30-letnia. David Heinrich von Tschirnhaus, ówczesny właściciel majątku, zaangażował się w konflikt po stronie antyhabsburskiej rebelii czeskiej, opowiadając się za nowo wybranym królem Czech - Fryderykiem Wittelshbachem. Decyzja ta jednak szybko okazała się dla niego brzemienna w skutki, bowiem bunt został szybko stłumiony, a on sam musiał porzucić majątek, uciekając przed gniewem Habsburgów. Władze Cesarskie skonfiskowały zamek, a następnie odsprzedały go hrabiemu Philipowi von Liechtenstein. Zamek jednak nie przypadł mu do gustu, co skutkowało jego kolejną sprzedażą. Przechodził on z rąk do rąk, aż do 1653 roku, kiedy to trafił w ręce Michaela Ferdinanda hrabiego von Althann. Hrabia przebudował zamek, dostawiając do niego dwa skrzydła utrzymywane w stylu barokowego pałacu. Rodzina szlachecka von Althannów była w posiadaniu warowni aż do zakończenia II Wojny Światowej w 1945 roku.

  Działania wojenne niemalże ominęły zamek renesansowy, jednak bezprawie we wczesnych latach powojennych nie było dla niego już tak łaskawe. Pozostawiony z kompletnym wyposażeniem, stał się obiektem zainteresowania najpierw czerwonoarmistów, a później okolicznych szabrowników. Z renesansowego zamku wyniesiono kompletnie wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość, począwszy od elementów dekoracyjnych, jak obrazy czy rzeźby, kończąc na elementach wyposażenia technicznego, jak chociażby piece kaflowe. W 1950 roku Skarb Państwa przeprowadził pobieżny remont i zaadaptował zamek na ośrodek wypoczynkowy dla dzieci. Na skutek pożaru wywołanego przez uderzenie pioruna w 1972 roku spłonęła część warowni. Szybko jednak przeprowadzono prace remontowe, polegające na wymianie pokrycia dachowego, ocalając zamek od całkowitej dewastacji. Na przestrzeni kolejnych lat obiekt był pod opieką różnych instytucji państwowych, jednak te nie posiadały wystarczających środków finansowych, aby przywrócić dawny blask temu kompleksowi. Dopiero w 2008 roku zamek nabyli prywatni inwestorzy, którzy sukcesywnie przeprowadzali remont obiektu i zaadoptowali część jego pomieszczeń na hotel oraz restauracje. Wiele tajemnic zamku Międzylesie można obecnie odkryć zwiedzając jego część barokową, część renesansową a nawet wieżę zamku.

 Zamek Międzylesie — architektura

  Kompleks zamkowo-pałacowy, jakim jest Zamek w Międzylesiu, składa się z trzech skrzydeł: części renesansowej zamku oraz dwóch skrzydeł pałacowych utrzymanych w stylu barokowym. Pierwsza z nich osadzona została na planie przypominającym kwadrat i posiada wewnętrzny dziedziniec oraz bramę wjazdową od strony północnej. Mieści się tu również Czarna Wieża, będąca prawdopodobnie najstarszym elementem architektonicznym obiektu. Jak na zamek przystało, jego kurtynowe mury zostały wybudowane w taki sposób, aby pełnić funkcje obronne, zatem zostały dostosowane do użycia broni palnej. Portal główny wiodący na dziedziniec paradny został pięknie ozdobiony kartuszami herbowymi i dwiema płaskorzeźbami symbolizującymi Wiarę i Sprawiedliwość.

  Część barokowa zamku, wybudowana po 1695 roku, została zaprojektowana przez włoskiego architekta Jakoba Carove, którego koncept zakładał wzniesienie dwóch rozległych skrzydeł prostopadle usytuowanych względem siebie. Mieszkańcy zamku mogli korzystać z reprezentatywnej bramy wjazdowej wkomponowanej w wschodnie skrzydło, do którego prowadził niewielki mostek. Pod względem estetycznym skrzydło wschodnie, z arkadowym podcięciem od strony dziedzińca i elewacją ozdobioną pilastrami, jest znacznie ciekawsze. Wewnątrz murów pałacowych znajdują się dziesiątki pomieszczeń typowych dla takich budowli z tamtych czasów, jednak na szczególną uwagę zasługuje tu sala balowa ze sklepieniem lustrzanym, wyposażona w piękny piec kaflowy i kominek. Prowadzą do niej z parteru schody paradne o wyjątkowej konstrukcji.

  Warto tu nadmienić, że obok warowni znajduje się Kościół pw. Bożego Ciała, który został odbudowany po wielkim pożarze miasta Międzylesia. Odbudowa miała miejsce w latach 1776–1779. Przy tej okazji został on zespolony z zamkiem przez wybudowanie krytego przejścia. Sam kościół był wielokrotnie odnawiany i modernizowany na przestrzeni lat. Na dzień dzisiejszy w jego wnętrzu kryją się późnorenesansowe rozwiązania, będące przykładem działalności północnowłoskich architektów i artystów aktywnych na Ziemi Kłodzkiej w XVII wieku. Znajduje sie tu unikatowa barokowa ambona w kształcie łodzi z żaglem wybudowana w 1760 roku, którą koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Zamek Międzylesie — zwiedzanie

  Zwiedzania renesansowego zamku odbywa się w asyście przewodnika opowiadającego nam o jego historii, odkrywając przy okazji jego liczne tajemnice. Trasa zwiedzania wiedzie przez najważniejsze fragmenty obiektu w tym salę balową zwaną Salą Szeptów, oraz komnaty pełniące niegdyś rolę mieszkalną i reprezentatywną. Zwiedzanie w opcji standardowej obejmuje zapoznanie się z wystawą dotyczącą Zamku Międzylesie funkcjonującą pod nazwą: „Wczoraj – dziś – jutro”. W ramach wędrówki będziemy mogli również zwiedzić wnętrze przylegającego do zamku kościoła. Przysłowiowym gwoździem programu będzie wejście na Czarną Wieżę, z której rozpościerają się piękne widoki na centrum miasta Międzylesie i okoliczne pasma górskie. Czas zwiedzania wynosi około godziny.

  Dla osób szukających dreszczyku emocji oferujemy zwiedzanie zamku w szczególnej formie. Nocne zwiedzanie, bo o nim tu mowa odbywa się przy świetle lampionów. Przewodnik oprowadzający nas po obiekcie skupia się na mrocznej stronie zamku i jego mrożących krew w żyłach historiach. Najbardziej znana jest ta o księżnej Gloubos, która nie dochowując wierności mężowi, naraziła się na jego gniew. Nakazał on zatem zamknąć małżonkę w szczycie wieży, która stała się dla niej śmiertelną pułapką podczas najazdu obcej armii. Księżna nie mogła wydostać się z płonącej wieży i spłonęła w niej żywcem, kiedy pozostała część rodziny uciekła podziemnym korytarzem. Aby zwiedzać Zamek Międzylesie w takiej konwencji, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.  

Zamek Międzylesie — atrakcje dodatkowe

  W obiekcie zamek Międzylesie mieszczą się obecnie pokoje hotelowe oferujące noclegi w prawdziwie królewskich komnatach. Hotel zamkowy dysponuje pokojami 2, 3, 4, i więcej osobowymi, a także apartamentami rodzinnymi. Do tych celów zostało dostosowane barokowe skrzydło budowli. Pokoje urządzone są skromnie w stylu nawiązującym do minionych epok. O ile w średniowieczu rycerze organizowali z tego miejsca wyprawy zbrojne, o tyle dziś dogodna lokalizacja hotelu zamkowego wykorzystywana jest przez miłośników aktywnej turystyki. Hotel cieszy się popularnością wśród miłośników pieszej i rowerowej turystyki górskiej, a zimą wśród narciarzy.  

  Zamek Międzylesie posiada na swoim terenie restaurację oferującą zarówno tradycyjne regionalne specjały, jak i przysmakami kuchni włoskiej. Daniem popisowym szefa kuchni jest czarny makaron z rakami według przepisu z 1895 roku. Barokowa restauracja wchodzi w skład prestiżowego grona Szlaku kulinarnego funkcjonującego pod nazwą „Polskie Skarby Kulinarne – Wrocław, Dolny Śląsk”. W restauracji zamkowej serwowane są ponadto regionalne piwa w tym pochodzące z Czech. Hotel i restauracja ściśle ze sobą współpracują i chętnie organizują wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe oraz eventy.

Restauracja jest czynna:
lipiec-sierpień, codziennie od godziny 12:00 do 20:00,
wrzesień-czerwiec: piątek-niedziela w godzinach od godziny 12:00 do 20:00.

  Jedną z dodatkowych atrakcji, z których możemy tu skorzystać, są zajęcia z łucznictwa. Organizatorzy udostępniają uczestnikom zajęć profesjonalne łuki bloczkowe, a także repliki historycznych łuków średniowiecza. Zajęcia prowadzi prawdziwy mistrz łucznictwa historycznego, przyuczając nas do strzelania. Łucznictwo to dyscyplina sportowa, łącząc w sobie współzawodnictwo i ogromne pokłady świetnej zabawy.

Zamek Międzylesie — cennik, godziny otwarcia

Zwiedzanie zamku dzienne:
od maja do września od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00, 12:00 i 16:00,
od października do kwietnia, piątek i niedziela w godzinach 12:00, 14:00, 16:00 a w pozostałe dni po rezerwacji telefonicznej.  
Ceny biletów:
normalny - 20 zł od osoby,
ulgowy - 15 zł -od osoby.

Zwiedzanie zamku nocne:
Wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (minimum 10 osób).
Ceny biletów: 35 zł od osoby.

Przewidziane są zniżki dla gości hotelowych i grup powyżej 20 osób.

Zamek Międzylesie — kontakt

Zamek Międzylesie Spółka z o.o. Spółka Komandytowa
Plac Wolności 42,
57-530 Międzylesie
tel. kom.: 665 00 00 55
e-mail: info@zamekmiedzylesie.pl

Zamek Międzylesie — opinie

  Goście odwiedzający zespół zamkowo-pałacowy w Międzylesiu zwracają uwagę, że miejsce to jest obecnie tylko cieniem dawnej świetności. Poza murami oraz kilkoma detalami niewiele przetrwało próby czasu. Jednak są wyrozumiali w stosunku do obecnych właścicieli i przymykają oko na pewne niedociągnięcia. Mimo że dostrzegają ogromny nakład pracy, jaki trzeba jeszcze włożyć w odrestaurowanie zamku, zdają sobie sprawę, że wymaga to czasu i kolosalnych środków finansowych. Miejsce to jest polecaną atrakcją dla osób szukających unikalnych doświadczeń, które pamięta się przez długie lata. Wśród opinii znajdziemy wiele pochwał dotyczących doskonałej obsługi, wyczulonej na potrzeby klientów. Jest to również atrakcyjne miejsce dla turystów, którzy lubią zwiedzać zamki i interesują się szeroko pojętą historią ziemi kłodzkiej.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin