facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Kaplica Czaszek w Czermnej

    Jeśli podczas pobytu w naszych okolicach mają Państwo chęć pochylić się nad własną egzystencją, podumać nad sensem życia ogólnie ujmując zreflektować się nad egzystencją, to kaplica w Czermnej, popularnie zwana kaplicą czaszek będzie doskonałym do tego celu miejscem. Motyw śmierci jako ostatecznego losu człowieka nabiera rzeczywistego wymiaru we wnętrzu kaplicy, której ściany i sklepienie zostało wyłożone czaszkami ludzkimi i innymi kośćmi. Nie polecamy odwiedzać tego miejsca osobom wrażliwym, bo może ono przyprawić o lęk, strach lub co najmniej dreszcze. 

     Kaplica wybudowana została w latach 1776-1804 roku w stylu barokowym przez księdza Wacława Tomaszka. Pewnego dnia zupełnie przypadkowo przy starej dzwonnicy w pobliżu kościoła natrafił on na wystające z ziemi ludzkie szczątki. Jak się okazało przy ich wydobywaniu liczba szkieletów była ogromna i sięgała ona około 30 tys. Były to kości ofiar wojen prowadzonych na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery XVII i XVIII wieku. Ksiądz Tomasz czerpiąc inspiracje z katakumb rzymskich, które mógł naoczne obejrzeć kilka lat wcześniej postanowił wybudować kaplicę ossuarium. 

     I tak do dziś dnia kaplica pozostała w prawie w niezmienionej formie wypełniona po brzegi kośćmi. Pamiętajmy że poza widoczną swoistą ekspozycją w krypcie pod kaplica złożone jest dalsze 20-30 tys. szkieletów. W  kaplicy znajduje się niewielki ołtarz z barokowym krzyżem oraz dwie rzeźby aniołów, jeden z trąbką opatrzony inskrypcją po łacinie "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem "Pójdźcie pod sąd". W szklanej gablocie obok kilku innych czaszek spoczywa także czaszka samego księdza Tomasza, którego ostatnią wolą było złożenie jego szczątków w tej kaplicy.

     Obok kaplicy usytuowana jest murowana dzwonnica z 1603 roku ozdobiona ornamentami z łupku. Także nieopodal znajdziemy kościół św. Bartłomieja z XVII wieku bogato zdobionego freskami z barokowym ołtarzem i licznymi rzeźbami. 

Cena Niskie
Godziny otwarcia wtorek-niedziela 9:00-17:00


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl