facebook
Pokoje gościnne U Ireny


Ogród Bajek Międzygórze

  Przemierzając wraz ze swoimi najmłodszymi pociechami okoliczne szlaki turystyczne, warto wstąpić do Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Nie zaskakuje on swoim ogromem ani przepychem, jednak posiada swoisty, niepowtarzalny klimat. Powstał on niemal 100 lat temu i do dnia dzisiejszego, mimo przejściowych kłopotów, sukcesywnie jest powiększany o nowe eksponaty. Drewniane rzeźby przedstawiają głównie postacie z bajek i niewątpliwie zaciekawią najmłodsze pokolenie turystów. Ciekawostką jest znajdująca się tutaj miniatura kamiennej wieży widokowej, znajdującej się niegdyś na szczycie Śnieżnika, co przybliża nam jej ówczesny wygląd. Centralną atrakcją stanowi Dom Ducha Gór wraz z samym wcieleniem Liczyrzepą. W 2009 roku przygotowano szlak wiodący od przystanku autobusowego w Międzygórzu do Ogrodu Bajek. Nazywa się on szlakiem krasnali.

Ogród Bajek Międzygórze — lokalizacja i dojazd

  Ogród bajek to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych znajdujących się w Masywie Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wybudowany został w odosobnionym miejscu pośród lasu na niewielkiej polanie, co za tym idzie, dostęp do niego jest nieco utrudniony. Najbliższą miejscowością jest wieś górska Międzygórze, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jest ona oddalona o zaledwie pół kilometra w linii prostej od ogrodu. Sama atrakcja położona jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, w sąsiedztwie węzła komunikacyjnego górskich szlaków pieszych o kolorze żółtym, czerwonym i niebieskim.

  Nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu samochodem pod ogród Bajek w Międzygórzu, ze względu na fakt, że jedyną drogą, która prowadzi w jego okolice, jest leśna droga gruntowa, z której korzystać mogą jedynie osoby uprawnione. Poniżej przedstawimy kilka najbardziej popularnych sposobów dotarcia do tego szczególnego leśnego ogrodu.

  1. Z centrum Międzygórza (np. z bezpłatnego parkingu przy ulicy Sanatoryjnej) żółtym szlakiem przez Polanę Śnieżną i Łąki Myśliwskie. Jest to dystans o długości niewiele ponad jednego kilometra, jednak aby go pokonać, trzeba zarezerwować sobie około 40 minut czasu, gdyż wiedzie wymagającym szlakiem.
  2. Najbardziej popularną trasą do Ogrodu Bajek jest szlak wiodący z centrum Międzygórza o kolorze czerwonym, z uwagi na fakt, iż przebiega on przez główną atrakcję naturalną tego regionu, jaką jest Wodospad Wilczki, wraz z terenem Rezerwatu Przyrody Wodospadu Wilczki. Samochód możemy zaparkować na bezpłatnym parkingu przy ulicy Śnieżnej, a następnie kierować szlakiem wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Po drodze mijać będziemy drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, a następnie kawiarnię na Deptaku, docierając do wspomnianego wcześniej rezerwatu. Po jego opuszczeniu mijać będziemy ciekawą formację skalną o wdzięcznej nazwie Baszta i wkroczymy na szeroki dukt, którym dojdziemy pod Dom wśród Róż. Tu odbijamy ostro w prawo i po pokonaniu kilkuset metrów dotrzemy do zaplanowanego celu. Przejście tego wariantu zajmie nam około godziny, a dystans do pokonania wyniesie 1,7 kilometra.
  3. Z przystanku PKS ul. Śnieżną lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” szlakiem czerwonego Krasnala lub szlakiem żółtego Krasnala, które pokrywają się z tradycyjnymi szlakami turystycznymi o tych samych kolorach. Czas przejścia to około 40 minut.
  4. Od płatnego parkingu przy pensjonacie i restauracji Dom Nad Wodospadem możemy dotrzeć do Ogrodu Bajek szlakiem strzałkowym. Jest to najkrótsza droga, jednak wymagająca dobrej kondycji, bowiem prowadzi setkami schodów i ostrym podejściem w wyższe partie gór. Czas przejścia wynosi około 40 minut.
  5. Alternatywną trasą do Ogrodu Bajek w Międzygórzu może być żółty szlak wiodący ze skrzyżowania pod Igliczną, zwanego Rozdrożem pod Lesieńcem. Aby dostać się w to miejsce, musimy przejechać całą wieś Szklary, gdzie na jej końcu wjeżdżamy w leśną drogę dojazdową do Sanktuarium Maria Śnieżna. Jedziemy prosto, docierając do parkingu, skąd rozpoczynamy marsz złotym szlakiem w kierunku ogrodu. Marsz nie powinien zająć nam więcej niż 30 minut.

  Żadna z tras nie nadaje się do spacerowania z wózkiem dziecięcym. Jeśli chcemy zabrać do Ogrodu Bajek malutkie dzieci, pozostaje nam zaopatrzyć się w nosidełko turystyczne.

Ogród Bajek w Międzygórzu — historia

  Podwaliny pod Ogród Bajek w Międzygórzu zostały rzucone po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który tworzył postacie z bajek przy wykorzystaniu korzeni drzew, szyszek i kory oraz dokonał nasadzeń ozdobnych drzew i krzewów na terenie obecnego ogrodu. Niestety, po 1945 roku ogród uległ zniszczeniu i dewastacji. W kolejnych latach różne osoby i grupy angażowały się w odbudowę i opiekę nad ogrodem, takie jak Pan Bobrowski, Pan Zubilewicz, harcerze z poznańskiego Hufca im. Janka Krasińskiego oraz działacze Oddziału PTTK w Międzygórzu.

  W latach 70. i 80. XX wieku ogród przeszedł szereg renowacji, podczas których odrestaurowano i zbudowano nowe domki, takie jak Babie Jagi i Królewny Śnieżki, oraz wykonano nowe rzeźby z korzeni drzew. Teren ogrodu został również w tym czasie ogrodzony. Wsparcie finansowe i materiałowe pochodziło m.in. od Urzędu Gminy w Domaszkowie. Pierwsze prace renowacyjne miały miejsce w 1974 roku, za którymi stało kilkudziesięciu harcerzy pod kierunkiem harcmistrza Polski Ludowej Mariana Orzecha. Niestety, ich praca i zaangażowanie w ratowanie tego obiektu zostały sprzeniewierzone, bowiem w kolejnych latach Ogród Bajek był zaniedbywany i pozostawiany bez wyraźnej opieki. Kolejnego zrywu społecznego mającego na celu ratowanie tego wyjątkowego miejsca dokonali działacze PTTK w Międzygórzu, którzy w 1985 roku przejęli od gminy prawa do Międzygórskiego Ogrodu Bajek i przystąpili błyskawicznie do prac zabezpieczających i renowacyjnych. Działający w czynie społecznym działacze PTTK wznieśli nowe ogrodzenie ogrodu, wybudowali murki oporowe i zasadzili liczne krzewy oraz drzewa. Wsparcia finansowego udzielił WKFSiT z Wałbrzycha oraz Urząd Miasta i Gminy z Bystrzycy Kłodzkiej. Ostatecznie, po remoncie, Ogród Bajek został ponownie otwarty 14 września 1986 roku, z symbolicznym udziałem wnuczki założyciela ogrodu. Do dnia dzisiejszego prawnym opiekunem Ogrodu Bajek jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Ogród Bajek w Międzygórzu – zwiedzanie

  Na wstępie pozwolę sobie zaznaczyć, że Ogród Bajek w Międzygórzu nie jest atrakcją na tyle dużą, aby organizować cały plan wycieczki podporządkowany chęci zwiedzenia tego miejsca. Trzeba go traktować raczej jako uzupełnienie i ciekawostkę przy zwiedzaniu Sanktuarium Marii Śnieżnej, samego Międzygórza czy Wodospadu Wilczki. Ćwierćhektarowa powierzchnia ogrodu stała się domem wielu drewnianych rzeźb licznych postaci z bajek polskich i zagranicznych. Spotkamy tu między innymi Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę, Smoka Wawelskiego, Pinokia, Kota w Butach, Muminki, Reksia, Krecika czy Kubusia Puchatka z przyjaciółmi. Wychodząc naprzeciw najmłodszym pokoleniom, które połowy z powyższych postaci bajkowych może nie kojarzyć, kolekcja jest na bieżąco wzbogacana o bardziej współczesne eksponaty przedstawiające np. Świnkę Peppę wraz z rodziną, Spider-Mana, Shreka i Fionę czy wszystkich członków Psiego Patrolu. W ogrodzie znajdziemy wiele barwnie pomalowanych rzeźb, które wyszły spod dłuta różnych okolicznych rzeźbiarzy-amatorów, w tym Karola Milewskiego, Józefa Sołdowczuka, Jarosława Radomskiego, Sławomira Matysa, Agnieszki Łuszczewskiej, Waldemara Borkiewicza, Stanisława Kurowskiego oraz Jerzego Drążkowskiego. Znajdują się tu również liczne domki, altanki i niewielkie zameczki. Ciekawostką jest miniatura dawnej kamiennej wieży widokowej ze Śnieżnika wykonana z kamyczków tak, aby jak najwierniej oddać charakter oryginalnej wieży. Naczelne miejsce w Ogrodzie Bajek zajmuje Duch Gór – Liczyrzepa ze swoją pustelnią. Ponadto, odwiedzający mogą wypoczywać na łonie natury wśród drzew, krzewów i kwiatów.

  Wybudowany jest tu również niewielki domek przeznaczony na cele muzealne, w którym mieści się toaleta, kasa biletowa oraz punkt sprzedaży pamiątek regionalnych, map turystycznych, przewodników, książeczek o tematyce turystycznej, a także napojów i przekąsek. Punkt handlowy działa w godzinach otwarcia Ogrodu Bajek. Zwiedzanie Ogrodu Bajek trwa około godzinę czasu.

Kilka słów o – Duchu Gór Liczyrzepa

  Liczyrzepa, znany również jako Duch Gór, Rzepicha lub Karkonosz, to postać pochodząca z legend i mitologii Karkonoszy, pasma górskiego na pograniczu Polski i Czech. Według legendy, Liczyrzepa był duchem lub góralskim złotnikiem, który strzegł skarbów ukrytych w Karkonoszach.

  Opowieści o Liczyrzepie przekazywane były ustnie przez wieki i ulegały różnym modyfikacjom. W jednych wersjach, Duch Gór był złośliwym duchem, który sprawiał kłopoty mieszkańcom gór i podróżnym, w innych natomiast był opiekuńczym duchem, pomagającym tym, którzy szanowali przyrodę i żyli w zgodzie z górami. W niektórych opowieściach Liczyrzepa miał władzę nad innymi duchami gór, burzami i mgłami.

  Wizualnie, Liczyrzepa często przedstawiany był jako postać o długiej brodzie, ubrana w długą szatę, z różdżką lub laską w dłoni. W niektórych wersjach legendy miał kozie nogi, co kojarzyć się może z greckim bóstwem – Panem. Istnieje wiele miejsc w Karkonoszach, które kojarzone są z legendami o Duchu Gór, takie jak Kamień Liczyrzepy czy Schronisko "Samotnia" na Małym Stawie. Współcześnie, postać Liczyrzepy jest często wykorzystywana jako symbol regionu Karkonoszy i całych Sudetów.

Ogród Bajek Międzygórze – cennik, godziny otwarcia

Bilet ulgowy – 10 zł od osoby (dla dzieci, młodzieży uczącej się oraz studentów do 26 roku życia).
Bilet normalny – 13 zł od osoby.
Dzieci do lat 2 – wejście bezpłatne.

Zniżki:
20% dla posiadaczy karty rabatowej PTTK z aktualnie opłaconą składką.
20% dla grup zorganizowanych i wycieczek oddziałów PTTK.
100% dla opiekunów grup.
Uwaga – w kasie istnieje możliwość płatności tylko gotówką!

Ogród Bajek w Międzygórzu czynny jest codziennie:
od października do kwietnia w godzinach 10:00–16:00,
od maja do czerwca w godzinach 10:00–16:00, a w soboty i niedziele w godzinach 10:00–17:30,
od lipca do sierpnia w godzinach 10:00–17:30,
we wrześniu w godzinach 10:00–16:00, a w soboty i niedziele w godzinach 10:00–17:30.

Ogród Bajek Międzygórze — kontakt

Oddział PTTK w Międzygórzu im. dr. M. Orłowicza
ul. Wojska Polskiego 2
Międzygórze 57-522 Domaszków
tel. +48 74 813 51 95
e-mail: pttkbiuro@ta.pl

Ogród Bajek Międzygórze — opinie

  Wiele komentarzy odwiedzających podkreśla, że Ogród Bajek to atrakcja raczej dla dzieci w przedziale wiekowym pomiędzy czwartym a dziesiątym rokiem życia. Dzieci starsze lub nastolatki mogą być po prostu niezainteresowane bajkowymi figurami. Rodzice chwalą ten obiekt za to, że potrafi zainteresować najmłodszych, oferując im zabawę i naukę przez odkrywanie świata baśni, podczas gdy dorośli mogą cieszyć się spokojem i pięknem przyrody. Chociaż większość opinii jest pozytywna, niektórzy użytkownicy sugerują, że mogłoby być na miejscu więcej ławek czy miejsc do odpoczynku, a także dodatkowe atrakcje dla dzieci, takie jak place zabaw. Negatywne wrażenia potęgują ponadto płatne toalety oraz nieco zniszczone części eksponatów, wymagające odświeżenia. Bardziej przychylne opinie wyrażają osoby, które przed odwiedzinami Ogrodu Bajek zapoznały się z jego historią, co pozwoliło dostrzec im rękę pasjonatów i artystów, którzy tworzyli to miejsce, angażując w to swój artystyczny potencjał.

Zapraszamy do kontaktu

Pokoje Gościnne U Ireny
ul. Sportowa 2,
57-550 Stronie Śląskie
NIP 8811451203

Tytuł (pan, pani)
Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
E-mail kontaktowy
Wiadomość
 
Akceptuję regulamin