facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Fortyfikacje wojskowe oraz Muzeum Wojskowe Staré Město

     W niewielkiej odległości od Starego Miasta rozciąga się sieć czechosłowackich fortyfikacji powstałych w latach 1935-1938 mających na celu zapobiec agresji faszystowskich Niemiec. W owych czasach należały do najdoskonalszych systemów obronnych w Europie. Z zaplanowanych 16 bunkrów docelowo udało się ukończyć 6. Fortyfikacje były zaplanowane w charakterystycznym układzie typu řopík, budowanych w liniach. Linia tworzy szereg samodzielnych bunkrów piechoty, potężnych żelbetowych obiektów z rozległymi podziemnymi pomieszczeniami, w skład których wchodzą:
-StM-S 30 "Potok" odizolowany dwupiętrowy bunkier przeciwpiechotny,
-StM-S 31a "Borek" jednostronny lewoskrzydłowy bunkier przeciwpiechotny, którego zadaniem była obrona doliny rzeczki Krupe przed bocznym ostrzałem,
-StM-S 31b "Ozdravovna" jednostronny, prawoskrzydłowy bunkier przeciwpiechotny,
-StM-S 32 "Krajní" izolowany bunkier przeciwpiechotny, obustronny,
-StM-S 33 "Lesík" izolowany bunkier przeciwpiechotny, jednostronny,
-StM-S 34 "Svah" izolowany bunkier przeciwpiechotny, obustronny dwuskrzydłowy.
     Łącznie do budowy tych 6 obiektów zużyto 7860m³ betonu a przewidziana załoga liczyła sobie 171 żołnierzy. Do fortyfikacji można dotrzeć czerwonym lokalnym szlakiem turystycznym. Możemy wchodzić do bunkrów jednak należ zachować ostrożność.

     Na terenie dawnych koszar w Starym Mieście znajduje się muzeum wojskowe. Ze względu na stosunkowo krótka działalność (muzeum powstało w 2008r.), w chwili obecnej obejrzeć w nim możemy 2 wystawy poświecone armii czechosłowackiej i czechosłowackim bunkrom wybudowanym w okolicach Starego Miasta. Ekspozycja nie jest obszerna, lecz jest nieprzerwanie wzbogacana. Znajdziemy w niej kolekcje militariów, dokumentów historycznych czy aranżacji tematycznych. Ponadto dzięki entuzjastom historii wojskowości zainteresowani mogą zwiedzić obiekty ciężkich umocnień oraz przejść ścieżkę edukacyjną wiodącą przez umocnienia z przewodnikiem.

Cena zwiedzania Muzeum:
Niskie

Godziny otwarcia:
Maja-Października:
Sobota 09:00 do 17:00
Niedziela 09:00 do 15:00

Kwiecień i listopad:
Sobota 09:00 do 15:00
Niedziela 09:00 do 14:30Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl
Location
Weather
Themed attractions