facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Zamek Jánský vrch Jawornik

     Wznoszący się na skale górującej nad miastem zamek Jánský vrch onieśmiela swoim majestatem. Początki grodu sięgają XIII wieku, a wybudowany został w celach obronnych pogranicza byłych ziem Śląska. Przez wieki wraz z otaczającymi go ziemiami należał do biskupstwa Wrocławskiego które najpierw dopuściło obiekt do dewastacji po ta aby w XV wieku przeprowadzić wielka odnowę i rekonstrukcje. Jednoznaczne Przeistoczenie grodu w zamek miało miejsce podczas episkopatu biskupa Filipa Gotharda Schaffgotscha (XVIII wiek). Biskup w swej naturze miłował każdy przejaw sztuki a szczególnie upodobał sobie muzykę dlatego też zgromadził wokół siebie wiele znakomitych kompozytorów tamtych czasów. Do dziś dnia w Jaworniku odbywa się impreza tematyczna Lata Kulturalnego w ramach której motywem przewodnim jest  dawna muzyka.  

     Administracja zamku przygotowała dla nas 4 rodzaje tras tematycznych podążając którymi możemy zapoznać się z gospodarczym zapleczem zamku tym samym zapoznając się z życiem służby od podszewki. Możemy także przechadzać się trasa reprezentacyjną po salach i komnatach ekskluzywnie wyposażonych w nieprzeciętne antyki i dzieła sztuki. Odwiedzając Jawornicki zamek możemy także zobaczyć jego poddasze wierzę obronną, mechanizm zegara, a ponadto podziwiać tematyczne wystawy sezonowe.

     Czas zwiedzania obiektu wacha się w granicach od pól godziny do dwóch w zależności od tego które z interesujących nas tras wybierzemy. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie polskojęzycznego przewodnika. 

     Po zwiedzaniu  zamku warto udać się do świetnego zajazdu, kręgielni u podnóży wzgórza zamkowego gdzie można zasmakować czeskiego jadła i rozerwać się grając w kręgle. Pozwolę sobie zaznaczyć, iż Czesi honorują płatności w złotówkach dlatego tez nie musimy posiadać koron odwiedzając to miasteczko.

Cena od 5 zł do 16 zł  w zależności od wybranej trasy
Godziny otwarcia codziennie z wyłączeniem poniedziałków
Maj-wrzesień od 09:00 do 15:00


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl
Location
Weather
Themed attractions