facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Rynek Lądek Zdrój

     Prawa miejskie uzyskanie przez Lądek Zdrój w roku 1282 oraz fakt uzyskania statusu jednego z najstarszych uzdrowisk w Polsce zobowiązują to miejsce do zaprezentowania czegoś wyjątkowego. Lądecki rynek taki właśnie jest. Do dnia dzisiejszego ostały się barokowe i renesansowe kamieniczki wybudowane pomiędzy XVII a XIX wiekiem. Sukcesywnie remontowane i odświeżane przenoszą spacerowiczów o kilkaset lat wstecz. 

   W centralnej części rynku znajduje się XIX wieczny ratusz pełniący nieprzerwanie funkcje siedziby władz miejskich. Codziennie równo w południe z wierzy ratuszowej rozlega się donośny dźwięk odgrywanego hejnału Lądeckiego. Tuż obok gmachu ratusza usytuowany jest XVIII wieczny Pomnik Trójcy Świętej którego twórcom był Michał Klahr zamieszkującym w kamienicy nieopodal zaliczany przez znawców sztuki do prekursorów twórców barokowych na Śląsku. Na głównym placu znajdziemy także niewielki pręgierz pochodzący ze pobliskiej wsi skrzynka postawiony na miejsce zaginionego oryginału z XVI wieku. 

    Oddalając się nieznacznie od rynku w południowym kierunku wzdłuż rzeki Biała Lądecka natrafimy na dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana. Wzniesiony 1565 roku stał się gotyckim reliktem miasta. Na moście znajduje się figura św. Jana Nepomucena kopia figury znajdującej się na Moście Karola w Pradze.  

Cena Bezpłatnie
Godziny otwarcia Całodobowo


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl
Location
Weather
Themed attractions