facebook
google plus
BikeSki.pl Przejdź do strony
BikeSki.pl
668 192 942
Polski English

Zamek Międzylesie

     Historia obecnego zamku w Międzylesiu sięga IX wieku kiedy to właśnie przez przełęcz międzyleską wiodły liczne szlaki handlowe. Rzeczą naturalną jest, iż wzdłuż dróg handlowych powstawały grody obronne w których kupcy mogli znaleźć schronienie przed bandytami. Jednym z takich grodów był właśnie ten w Międzylesiu. Początkowo była to drewniana warownia jednak wraz z dynamicznym rozwojem regionu już w połowie XIV wieku wzniesiono tu murowany zamek. Niebezpieczne i burzliwe czasy średniowiecza nie oszczędziły grodu międzyleskiego, kiedy to w 1428 roku w wyniku wojen husyckich warownia została spalona. Z pożaru ocalała jedynie wieża zwana dziś „Czarną”, z którą wiążą się legendy o księżnej Gloubos. Zamek został szybko odbudowany i trafiał pod pieczę kolejnych znaczących rodów ziemi kłodzkiej. Mroczne czasy dla Międzylesia nastały wraz z najazdem szwedzkim w wyniku czego miasto zostało niemalże zrównane z ziemią. Magnat austriacki Michael Ferdynand hrabia von Althann, w 1653 roku jako nowy właściciel rozpoczął odbudowę miasta. Rozbudował on zamek o dwa skrzydła barokowego pałacu. W takiej formie warownia przetrwała do 1945 roku. Nadciągająca Armia Czerwona zmusiła dotychczasowych właścicieli do ucieczki w pośpiechu, przez co pozostawili sporą części wyposażenia. Dobra te zostały później rozkradzione przez okolicznych mieszkańców i liczne instytucje państwowe. Zamek z czasem niszczał i 1972 roku doznał kolejnego pożaru w wyniku którego został zamknięty.  Od 2008 roku nowy właściciel dokłada wszelkich starań aby przywrócić obiekt do dawnej świetności.

     Dziś w zamku mieści się restauracja i pokoje hotelowe. Można także zwiedzać ten 700 letni obiekt. Ciekawostką jest zwiedzanie zamku w nocy (wymaga wcześniejszej rezerwacji). Taka forma poznawania historii na długo utkwi nam w pamięci ze względu na atmosferę tajemniczości i grozy, jaka się tworzy przechadzając się mrocznymi korytarzami trzymając w reku świecę. Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak: Sala Balowa zwana Salą Szeptów, Czarna Wieża, oryginalne barokowe zdobne piece, sgraffito na wewnętrznym dziedzińcu i wiele innych.

     Ciekawą rozrywka, której możemy doświadczyć odwiedzając to miejsce jest podjęcie wyzwania Escape the Room. Jest to gra logiczna w której grupa osób jest zamknięta w pomieszczeniu i dzięki licznym wskazówkom tam się znajdującym musi znaleźć sposób aby się wydostać. Dodatkowo na terenie obiektu możemy postrzelać z łuku lub pograć w Bule.

Cena: 
Escape the Room - 100 zł za grupę do 4 osób,
Zwiedzanie dzienne - 15 zł normalny, 7,5 zł ulgowy,
Zwiedzanie nocne - 30 zł/ os,

Godziny zwiedzania codziennie 12:00, 14:00, 16:00 
Zwiedzanie nocne i Gra Escape The Room wymaga wcześniejszej rezerwacji.


Ul. Sportowa 2, 57-550 Stronie Śląskie 668 192 942 e-mail: uireny@op.pl
Location
Weather
Themed attractions